Nawet kilkanaście kontroli palenisk dziennie - kiedy czujniki informują o złym stanie powietrza, strażnicy miejscy wyruszają w teren, by sprawdzić, czym palimy w piecach.
- Kontrole prowadzone są zarówno na wniosek mieszkańców, jak i zgodnie z wytycznymi Programu Ochrony Powietrza, który nakłada na gminę obowiązek wykonywania częstszych kontroli, kiedy jakość powietrza znacząco się pogarsza - mówi Wojciech Nowak, Komendant Straży Miejskiej w Bytomiu. - W ciągu ostatnich dni przeprowadziliśmy ponad 50 kontroli palenisk. Kontrole są także okazją do informowania o obowiązujących przepisach i o możliwościach uzyskania dofinansowania do wymiany pieców. Kiedy strażnicy miejscy stwierdzą poważne nieprawidłowości, nakładamy mandaty - dodaje Wojciech Nowak.
Kontrole w różnych częściach miasta
Wraz z rozpoczęciem okresu grzewczego, rozpoczęły się kontrole pieców i przydomowych kotłowni. Kontrole przeprowadzane są głównie w Śródmieściu oraz w dzielnicach, w których występują stare, nieekologiczne źródła ciepła - m.in. w Łagiewnikach, Bobrku czy Suchej Górze.
- Dotychczasowe kontrole wykazały w kilku miejscach nieprawidłowe spalanie niedozwolonymi materiałami, głównie starymi płytami meblowymi - mówi Wojciech Nowak, Komendant Straży Miejskiej w Bytomiu. - W takich przypadkach nakładamy mandaty oraz udzielamy pouczeń - dodaje Wojciech Nowak.
Przypominamy, że od 2022 roku unikanie wymiany kotła wyprodukowanego przed 2007 rokiem jest już wykroczeniem, za które grozi mandat. Straż Miejska może nałożyć na mieszkańca 500 złotych kary, sąd - grzywnę nawet do 5 tys. zł.
Bytomski Alarm Smogowy informuje o jakości powietrza
W Bytomiu od kilku lat dysponujemy rozbudowaną siecią czujników informujących o jakości powietrza. Bieżące informacje dotyczące jakości powietrza można znaleźć na stronie internetowej: Bytomski Alarm Smogowy oraz w serwisie Facebook - https://www.facebook.com/AlarmBytom
Uchwała antysmogowa. Co trzeba wiedzieć?
Od 1 stycznia 2023 roku wszedł w życie kolejny etap obowiązywania uchwały antysmogowej w województwie śląskim /Uchwała Nr V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 roku w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, która zakazuje korzystania z ogrzewaczy powietrza (np. piece kaflowe, piece kuchenne, kominki, kozy).
Zgodnie z uchwałą antysmogową we wszystkich budynkach zakazane jest instalowanie kotłów o klasie niższej niż piąta. Tylko w 2022 roku wsparliśmy wykonanie 199 inwestycji w ramach PONE oraz 79 inwestycji w ramach programu „Czyste Powietrze”. Z kolei w 2023 roku w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie” wpłynęło do Urzędu Miejskiego już 136 wniosków o dofinansowanie, zaś w ramach programu „Czyste powietrze” do 30 września 536 mieszkańców podpisało już umowy na dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła. Kolejnym programem realizowanym przez gminę Bytom wspólnie z Górnośląsko - Zagłębiowską Metropolią był program „Stop Smog”, którego uczestnicy mogli uzyskać nawet bezzwrotną dotację w wysokości nawet 100 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych w ramach termomodernizacji domu.
Czy wiesz kiedy należy wymienić stary piec?
Terminy wymiany urządzeń grzewczych niespełniających wymogów określone zostały w uchwale antysmogowej. Zgodnie z nią:
- kotły z 2006 roku i starsze, lub bez tabliczki znamionowej należało wymienić do 31 grudnia 2021 roku. Zgodnie z zapisami uchwały są to instalacje eksploatowane w okresie powyżej 10 lat od daty ich produkcji lub nieposiadające tabliczki znamionowej;
- kotły od 2007 roku do 2012 roku należy wymienić do 31 grudnia 2023 roku. Zgodnie z zapisami uchwały są to instalacje eksploatowane w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji;
- kotły od 2013 roku do 31 sierpnia 2017 roku należy wymienić do 31 grudnia 2025 roku. Zgodnie z zapisami uchwały są to instalacje eksploatowane w okresie do 5 lat od daty ich produkcji;
- instalacje spełniające wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012 należy wymienić do 31 grudnia 2027 roku;
- kominki, piece i inne instalacje, które wydzielają ciepło bądź wydzielają ciepło i przenoszą je do innego nośnika, należało wymienić do 31 grudnia 2022 roku.
To oznacza wymianę na instalację spełniającą wymagania Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 roku, chyba że instalacja osiąga sprawność cieplną min. 80% lub jest wyposażona w urządzenie do redukcji emisji pyłu.
Niezależnie od wymaganego ww. uchwałą źródła ciepła, w instalacjach grzewczych obowiązuje zakaz stosowania:
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
- paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 %,
- biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.
Zapytaj ekodoradcę
Istnieje możliwość dalszej eksploatacji kominka lub pieca kaflowego, jednak instalacja musi osiągać sprawność cieplną min. 80% lub być wyposażona w urządzenie do redukcji emisji pyłu. Jeżeli jesteś zainteresowany wymianą pieca węglowego na nowy ekologiczny lub zastanawiasz się nad termomodernizacją swojego domu, ale nie wiesz jak to zrobić, będziesz mógł skorzystać z pomocy oraz konsultacji Ekodoradcy oraz pracowników Punktu Obsługującego program „Czyste Powietrze” w Bytomiu. Ekodoradca dyżuruje pod nr telefonu: Numer telefonu: 572 326 471.
Więcej informacji również na stronie www.bytom.pl w zakładce Środowisko - Dofinansowania