Minęło piętnaście lat odkąd pierwsi studenci przekroczyli próg bytomskiego Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych. Z okazji okrągłego jubileuszu, w środę, 20 grudnia prezydent Mariusz Wołosz i wiceprezydent Adam Fras spotkali się z prof. Dorotą Segdą, rektorką krakowskiej uczelni oraz z kanclerzem - Leszkiem Bednarkiem.

15 lat Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Fot. UM Bytom / G. Goik

Przypomnijmy, że Wydział Teatru Tańca w Bytomiu jest najmłodszym wydziałem Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Początkowo - od roku akademickiego 2007/2008 - studia o specjalności „aktor teatru tańca” powołane zostały w ramach Wydziału Aktorskiego i prowadzone były w Krakowie.

Po roku przekształciły się w odrębną jednostkę organizacyjną - Wydział Teatru Tańca z siedzibą w Bytomiu. Wydział Teatru Tańca współpracuje z Teatrem Rozbark, który udostępnia swoją scenę młodym aktorom. Podczas spotkania z Jej Magnificencją, zastępca prezydenta złożył życzenia pomyślności w dalszej pracy artystycznej, pedagogicznej i naukowej.

- Bytom stał się siedzibą Wydziału Teatru Tańca nie przez przypadek. Przez wiele lat środowisko taneczne, w tym WTT, zbudowało markę. Jestem przekonany, że źródło sukcesu tańca w Bytomiu tkwi właśnie we wzajemnym przenikaniu instytucji oraz środowisk tanecznych. Cieszę się, że dzięki owocnej współpracy udało nam się stworzyć warunki do funkcjonowania tego kierunku artystycznego w naszym mieście - mówi Adam Fras, zastępca prezydenta.

Jubileuszowe prezentacje

Samorząd Studencki w porozumieniu z Pedagogami i Władzami WTT zorganizował szereg wydarzeń, które potrwają do piątku, 22 grudnia. Pierwszą, jubileuszową niespodzianką był spektakl „Normalni”, który został zaprezentowany w auli Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie.

W środę, na deskach Teatru Rozbark młodzi tancerze zaprezentowali pokaz w ramach zaliczenia przedmiotu Taniec fizyczny pt. "Miękka ciemność”.

Z kolei w czwartek, 21 grudnia o 19.00 wystawiony został performans „MeatGirls” zbudowany wokół tematu ciała ludzkiego wrastającego w kanon piękna i sprzężonych z tym procesów wewnętrznych. Kolejnymi prezentacjami będą: „To nie jest śmieszny spektakl”, „less my softly my dear octopus” - spektakl nagrodzony w 2023 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Tańca SzólóDuó.

21 grudnia o 24.00 transmitowany online był spektakl „Flying Fish”. Sztuka ta została zaprezentowana na 39. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, skąd studenci wrócili obsypani nagrodami - otrzymali Honorową Nagrodę Specjalną za pracę zespołową oraz Nagrodę im. Jana Machulskiego „Bądź orłem, nie zniżaj lotów” dla zespołu aktorskiego.

Więcej informacji na: http://www.ast.bytom.pl/aktualnosci/obchody-jubileuszowe-wydzialu-teatru-tanca/.