Już 7 grudnia w Katowicach odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, które połączy pasjonatów nauki i kultury. Aglo Festiwal, część 8. Śląskiego Festiwalu Nauki, przyciągnie uwagę mieszkańców regionu, oferując szereg interesujących dyskusji na temat historii, tożsamości oraz aktualnych wyzwań społecznych.
Aglo Festiwal w sercu Katowic
Festiwal odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, a jego program zapowiada się niezwykle intrygująco. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w dyskusjach na różnorodne tematy, od kulturowych po naukowe. Pierwsze spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 12:30, skupi się na relacjach czeskich Ślązaków i ich pamięci historycznej. Wśród gości znajdą się eksperci, którzy podzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat regionalnej tożsamości.
Kolejne prelekcje będą dotyczyć m.in. polskich emigrantów w Teksasie oraz ich związku z rodzimym Śląskiem. Ewa Winnicka opowie o książce "Miasteczko Panna Maria", a moderatorem spotkania będzie Zbigniew Rokita. To wydarzenie z pewnością przyciągnie uwagę tych, którzy interesują się historią polskiej diaspory.
Wielkie tematy na Aglo Festiwalu
Festiwal nie ograniczy się jedynie do tematów historycznych. W programie znajdą się również ważne kwestie dotyczące medycyny i transplantologii. O 14:30 odbędzie się dyskusja na temat 40-lecia słynnej operacji przeprowadzonej przez Zbigniewa Religę, w której wezmą udział znani specjaliści. Uczestnicy będą mieli szansę dowiedzieć się, jak ewoluowała medycyna transplantacyjna na przestrzeni lat.
O 15:30 poruszone zostaną aktualne zagadnienia dotyczące sytuacji politycznej w Rosji. Kuba Benedyczak, autor książki "Oddział chorych na Rosję", podzieli się swoimi przemyśleniami na temat wschodniego sąsiada Polski, a moderatorką spotkania będzie Małgorzata Kamińska-Gola.
Nie tylko nauka, ale i kultura
Aglo Festiwal to również przestrzeń do refleksji nad lokalną kulturą i historią. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać kobiet z rodzin górniczych, które podzielą się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami. To unikalna szansa na poznanie perspektywy, która często jest pomijana w debacie publicznej.
Pomysłodawcą i dyrektorem programowym festiwalu jest Zbigniew Rokita, który z pasją angażuje się w popularyzację wiedzy o regionie. Aglo Festiwal z pewnością stanie się ważnym punktem na mapie wydarzeń kulturalnych Śląska i przyciągnie zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Warto zarezerwować czas na to niecodzienne wydarzenie, które obiecuje nie tylko wiedzę, ale także inspirację do dalszych poszukiwań w obszarze kultury i nauki.
Bytomskie Centrum Kultury