Noc Muzeów w Bytomiu wyjątkowe zwiedzanie i atrakcje od popołudnia do północy

Już w sobotę 17 maja Bytom zaprasza na wyjątkową Noc Muzeów, która rozświetli miasto niecodziennymi atrakcjami i pozwoli odkryć jego fascynujące zakątki. To wydarzenie, które przyciąga zarówno miłośników historii, jak i fanów industrialnych klimatów oraz nocnych spacerów pełnych tajemnic.
- Bytomskie perełki muzealne otwarte dla odkrywców
- Wyjątkowa atmosfera przed Domkiem Matki Ewy i koncertowe emocje
- Niezwykłe przeżycia na torach Bytom Karb Wąskotorowy
- Muzeum Górnośląskie zaprasza na spotkanie z duchami historii
- Koksownia Bytom otwiera drzwi dla fanów industrialnej historii
Bytomskie perełki muzealne otwarte dla odkrywców
W sercu Miechowic, Pałac stanie się miejscem pełnym muzyki, wiedzy i artystycznych inspiracji już od godziny 16.00. Zwiedzający będą mogli podziwiać niezwykłe astrofotografie Marzeny Rogozińskiej, a także posłuchać fascynujących opowieści o magii nocnego nieba. Dla tych, którzy kochają lokalne historie, przygotowano spacer po Górze Gryca z Teresą Ebis to doskonała okazja, by poznać mniej znane opowieści regionu.
Wieczorem warto wybrać się na sensoryczny spacer przyrodniczy prowadzony przez Wojciecha Zarzyckiego i Mikołaja Siemaszkę, który odbędzie się o godzinie 21.00. Nie zabraknie również emocji związanych z wizytą w podziemnym schronie, gdzie można zobaczyć inscenizację nalotu bombowego oraz wystawy z czasów II wojny światowej.
Wyjątkowa atmosfera przed Domkiem Matki Ewy i koncertowe emocje
Od godziny 16.00 do 22.00 otwarte będą zabytkowe obiekty przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Miechowicach Ostoja Pokoju, kościół Ciszy Syjonu oraz Muzeum Domek Matki Ewy. W tym czasie odwiedzający będą mogli posłuchać mini koncertów uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej oraz wybitnych koncertów organowych w wykonaniu Roberta Kromolana, które dodadzą wydarzeniu wyjątkowego klimatu.
Niezwykłe przeżycia na torach Bytom Karb Wąskotorowy
Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych zaprasza na kolejową podróż pełną atrakcji od 18.30 do północy. Na stacji Bytom Karb Wąskotorowy czeka zwiedzanie z przewodnikiem, który opowie o roli nastawni i pokaże urządzenia sterujące ruchem pociągów. W wagonie salonowym będzie można poczuć dawny klimat kolei, a Izba Tradycji GKW zachwyci pamiątkami z historii transportu w regionie.
Dla uczestników przygotowano także przejazdy drezyną ręczną oraz wystawę taboru kolejowego. Szczególnie atrakcyjne są bezpłatne kursy na trasie Bytom Wąskotorowy Bytom Karb Wąskotorowy oraz trzy połączenia na linii Bytom Karb Wąskotorowy Tarnowskie Góry Wąskotorowe. Bilety na przejazdy kosztują 20 zł normalny i 15 zł ulgowy (dla dzieci i młodzieży do 20 lat, studentów do 26 lat oraz osób z niepełnosprawnością), a maluchy do lat czterech podróżują za darmo. Zakup biletów możliwy jest u obsługi pociągu lub poprzez stronę SGKW.
Muzeum Górnośląskie zaprasza na spotkanie z duchami historii
Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w Muzeum Górnośląskim to prawdziwa podróż w świat tajemnic i legend regionu. Od godziny 18.00 do północy placówki przy pl. Sobieskiego i ul. Korfantego zaoferują bogaty program wydarzeń: pokaz szermierki historycznej, terenową grę Duchy przeszłości” oraz prelekcję zatytułowaną Zmory, zjawy i białe damy czyli kto na zamkach straszy?”.
Odwiedzający będą mieli okazję uczestniczyć w licznych oprowadzaniach po wystawach oraz innych niespodziankach przygotowanych specjalnie na tę wyjątkową noc.
Koksownia Bytom otwiera drzwi dla fanów industrialnej historii
Miłośnicy przemysłowego dziedzictwa nie mogą przegapić wizyty w zabytkowej siłowni dawnej Huty Bobrek, która tego wieczoru stanie się siedzibą przyszłego Muzeum Koksownictwa. To już trzecia edycja udziału Koksowni w Nocy Muzeów miejsce to przyciąga tłumy zainteresowanych unikalnym klimatem przemysłowej architektury.
Możliwość zwiedzania siłowni zawsze spotyka się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Bytomia i miłośników industrialu dotychczas wszystkie darmowe bilety były rezerwowane w mniej niż minutę” mówi Rafał Szostok.
Udział w zwiedzaniu jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rejestracji ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Zapisy ruszają 14 maja o godzinie 8.00. Aby zgłosić chęć udziału, należy przesłać swoje imię, nazwisko oraz numer telefonu na wskazany adres e-mail (dane dostępne u organizatora). Każda osoba może zarezerwować maksymalnie dwie wejściówki.
Według informacji z: UM Bytom
Autor: krystian