Przestępstwo handlu ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka. Zwalczanie tego procederu stanowi wyzwanie dla całej Unii Europejskiej. Wczoraj w ramach obchodów Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi policjanci spotkali się gimnazjalistami i licealistami.

Prowadzący spotkanie policjanci przekazali uczniom, że handel ludźmi może przybierać formę wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa. Mundurowi podkreślili, że proceder ten jest przestępstwem o charakterze międzynarodowym. Stróże prawa omówili problematykę zapobiegania i zwalczania handlu ludźmi. W trakcie prelekcji przedstawili prawdziwe historie naszych rodaków, którzy padli ofiarami grup przestępczych. Ponadto policjanci zaprezentowali filmy edukacyjne ukazujące sposoby działania sprawców handlu ludźmi. Na zakończenie poruszono temat pomocy ofiarom tego okrutnego procederu. Młodzież z dużym zainteresowaniem przysłuchiwała się prelekcji i zadawała pytania.

Handel ludźmi jest trzecim, po handlu bronią i narkotykami, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie. Każdego roku sprawcy zyskują na handlu ludźmi około 32 bilionów USD (dane wg Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości). To właśnie olbrzymi zysk, przy jednocześnie niskich nakładach finansowych, sprawia, iż co roku około 2 mln ludzi pada jego ofiarą. Nowym przejawem tego procederu jest wykorzystanie ludzi do wyłudzania świadczeń socjalnych i zasiłków.