Montaż stacji Metroroweru w Bytomiu rozpoczęty: 66 lokalizacji w mieście
Bytom już niebawem dołączy do grona miast, w których działa system Metrorower. Montaż pierwszych stacji rowerowych rozpoczął się w Śródmieściu, a mieszkańcy będą mogli korzystać z nowoczesnych rowerów już latem tego roku.
  1. W Bytomiu powstanie 66 stacji rowerowych.
  2. Do dyspozycji mieszkańców będzie 662 rowery.
  3. System obejmie 31 gmin Metropolii.
  4. Start systemu planowany jest na 1 sierpnia.

Montaż pierwszych stacji rowerowych w Bytomiu rozpoczął się w Śródmieściu. Stacje pojawiły się m.in. przy ul. Wrocławskiej, ul. Reja, ul. Łużyckiej oraz ul. Pułaskiego. Docelowo w całym mieście ma powstać 66 stacji, a do dyspozycji mieszkańców będzie aż 662 rowery.

System Metroroweru umożliwia podróżowanie na terenie 31 gmin Metropolii, co stanowi doskonałe uzupełnienie oferty komunikacji publicznej w województwie śląskim. Metrorower to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce, które doskonale uzupełni ofertę komunikacji publicznej w województwie śląskim – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Mieszkańcy Bytomia będą mogli korzystać z Metroroweru już latem.

Metrorower w 31 gminach Metropolii

Metrorower to największy system roweru miejskiego w Polsce i jeden z największych w Europie. Docelowo w systemie pojawi się 7000 rowerów i prawie tysiąc stacji. Rowery będą wyposażone w nadajnik GPS, co eliminuje potrzebę przypinania ich do stojaków na stacjach.

W miastach takich jak Chorzów, Czeladź, Gliwice, Katowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Tychy i Zabrze, gdzie już działa system rowerów miejskich, mieszkańcy mogą wypożyczyć i zwrócić rowery na stacjach wyposażonych w najważniejsze informacje dla użytkowników, takie jak cennik i regulaminy.

Plany na przyszłość

Zgodnie z planem, pełne uruchomienie systemu Metroroweru we wszystkich 31 gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ma nastąpić do końca lipca 2024 roku. Po wielu analizach prawnych i negocjacjach, dzięki dobrej woli firmy Nextbike udało się uzgodnić, że do końca lipca 2024 roku system zostanie uruchomiony w pełni, we wszystkich gminach, które zostały zadeklarowane, jako chcące wziąć udział w tym projekcie – mówił przewodniczący Kazimierz Karolczak podczas lutowej sesji.

Warto dodać, że każdy pasażer korzystający z biletu okresowego może bezpłatnie korzystać z Metroroweru przez 30 minut dziennie, co czyni ten system jeszcze bardziej atrakcyjnym dla mieszkańców.

Przygotowania do pełnego uruchomienia Metroroweru w Bytomiu trwają, a mieszkańcy mogą już teraz cieszyć się z perspektywy wygodnych i ekologicznych podróży po mieście i okolicach.


Na podst. Urząd Miejski w Bytomiu