We współczesnych świecie wiele osób dotyka problem różnego rodzaju uzależnień. Nałóg kojarzy się najczęściej ze stosowaniem używek, takich jak alkohol, papierosy czy narkotyki, ale dotyczyć może także leków, hazardu, seksu, zakupów, pracy, internetu czy gier komputerowych. W takich przypadkach stosowaną zazwyczaj metodą pomocy i wsparcia jest psychoterapia.
Na czym polega psychoterapia uzależnień? Jej celem jest uwolnienie chorego od przymusu zażywania substancji lub wykonywania czynności, stanowiącej nałóg. Ponadto niezwykle ważną kwestią jest też umożliwienie pacjentowi późniejszego powrotu do funkcjonowania w życiu codziennym (praca, szkoła, rodzina). Psychoterapeuta, który podejmuje się prowadzenia terapii, powinien dysponować specjalistyczną wiedzą z zakresu leczenia uzależnień.
Psychoterapia uzależnień jest tylko w niewielkim stopniu wspomagana środkami farmakologicznymi, zazwyczaj na początku, w fazie tzw. detoksu, gdzie chory może odczuwać fizyczny ból, związany z nagłym odstawieniem nałogu. Główną rolę odgrywa tu jednak działanie za pomocą odpowiednich metod terapeutycznych. Osoba uzależniona musi wykształcić w sobie silną motywację, asertywność, konsekwencję, a także nauczyć się żyć bez nałogu i potrafić zapobiegać jego nawrotom. Psychoterapia uzależnień może przybierać różne formy – przede wszystkim stosuje się indywidualną i grupową.
Należy w tym temacie również dodać, że uzależnienie to problem bardzo złożony, obejmujący nie tylko osobę, której bezpośrednio dotyczy, ale w większości przypadków również członków rodziny czy najbliższego otoczenia. Często ma tu miejsce tzw. współuzależnienie, czyli przystosowanie się do destrukcyjnego działania uzależnionej osoby i podporządkowanie własnego życia jej nałogowi. Warto pamiętać, że współuzależnienie to duży problem, który również wymaga psychoterapii.
Artykuł przygotowany przy współpracy z certyfikowanym psychoterapeutą Gestalt.