Metropolia kupuje prąd



Już po raz kolejny nasze miasto jest jednym z uczestników metropolitalnej grupy zakupowej energii elektrycznej. Ogłoszony przez GZM przetarg będzie rozstrzygnięty w tym roku, a wspólny zakup prądu obejmować będzie lata od 2019 do 2020.

Prawie 1 terawatogodzina (TWh) - to tak jakby do jedynki dopisać jeszcze 9 zer, by otrzymać tę ilość w kilowatogodzinach (kWh). Tyle energii elektrycznej w ciągu dwóch lat ma być dostarczone do 307 zamawiających i ich jednostek organizacyjnych w ramach metropolitalnej grupy zakupowej. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia właśnie ogłosiła przetarg w tej sprawie.
 
Warto wspomnieć, że nasze miasto Bytom, jednostki gminne oraz inne bytomskie instytucje uczestniczące w przetargu zdeklarowały zapotrzebowanie energii elektrycznej na poziomie ok. 33 000 MWh.

To pierwsza tak duża grupa zakupowa energii elektrycznej w Polsce – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To nie tylko gminy i miasta, które tworzą GZM, ale również partnerzy spoza niej. Wśród nich są np. Lubliniec, Rydułtowy, Zawiercie czy Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe w Rabce-Zdroju. To pokazuje, że Metropolia, wykorzystując swoje możliwości i kompetencje, jest platformą współpracy, pozwalającą na powiększanie korzyści, wynikających ze skoordynowanego działania – dodaje.
 
Wspólny zakup energii elektrycznej to projekt, którego celem jest  zapewnienie bezpiecznych i atrakcyjnych cenowo dostaw prądu. Wynegocjowanie takich warunków umowy jest możliwe dzięki efektowi synergii oraz dużemu wolumenowi zamówienia. Szacunkowa wartość tego zamówienia wynosi bowiem ponad 330 mln zł.
 
Energia elektryczna będzie dostarczana m.in. do wielu szkół, szpitali, domów dziecka, a także do Parku Śląskiego, Muzeum Śląskiego, Filharmonii Śląskiej i  Stadionu Śląskiego.

W dokumencie tym znajdują się precyzyjne informacje dotyczące tego ile energii dana jednostka zamierza kupić w trakcie trwania umowy. Oszacowane to zostało na podstawie prognozowanego zużycia energii. Dokument zawiera szczegółowe informacji dotyczące wszystkich punktów poboru energii, które zostały objęte tym przetargiem.
 
Termin składania ofert do tego postępowania upływa 6 września. Umowy pomiędzy wykonawcą a zamawiającymi zostaną zawarte jeszcze w tym roku, aby dostawy energii, w ramach metropolitalnej grupy zakupowej, mogły się rozpocząć od 1 stycznia 2019 roku – wyjaśnia Karolina Mucha – Kuś, dyrektorka Departamentu Projektów i Inwestycji Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

 Równolegle do prac związanych ze wspólnym zakupem energii elektrycznej, trwają te związane z uruchomieniem projektu „Energia dla Seniora”.
 
Konkurs, którego celem będzie wyłonienie partnera lub partnerów tego projektu, zostanie rozstrzygnięty na początku roku 2019. Zakładamy, że jego realizacja, czyli okres obowiązywania dedykowanych dla seniorów produktów sprzedażowych, przypadnie na ten sam okres, w którym obowiązywać będą umowy w ramach grupy zakupowej, czyli na lata 2019-2020 – zaznacza Karolina Mucha-Kuś.
 
Przypomnijmy, że celem projektu „Energia dla Seniora” jest wybór sprzedawcy lub sprzedawców, którzy zaoferują korzystne, uczciwe i bezpieczne warunki sprzedaży energii elektrycznej i gazu oraz dodatkowe udogodnienia dedykowane seniorom, mieszkającym w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Projekt ten będzie obejmował osoby w wieku powyżej 65 lat.
 
Seniorzy to grupa, która szczególnie narażona jest na tzw. ubóstwo energetyczne, czyli sytuację, gdy ok. 10 proc. dochodów danego gospodarstwa domowego pochłaniają opłaty za media m.in. za prąd czy gaz. Chcemy wspierać mieszkańców Metropolii, zapewnić im bezpieczeństwo dostaw energii i gazu po atrakcyjnych cenach. Niestety, mimo że zasady sprzedaży i dostaw tych usług są ściśle regulowane przez prawo, to dla większości konsumentów są one po prostu niezrozumiałe, a to sprawia, że seniorzy są szczególnie narażeni na stosowanie wobec nich nieuczciwych praktyk sprzedażowych – mówił w połowie czerwca Kazimierz Karolczak.
 




Autor: AK
Zdjęcia: www.pixabay.com