logo kolor.jpg
Mieszkania przygotowane w ramach Bytomskiego Modelu Dostępnego Mieszkalnictwa oglądali członkowie wizyty studyjnej, którzy przyjechali do Bytomia z kilku polskich miast, a także Szwajcarii i Turcji. Wypracowanie modeli z wykorzystaniem miejskiego zasobu mieszkań jest jednym z elementów projektu pilotażowego rewitalizacji, jaki Bytom realizuje od 2016 roku na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Modelem, który wywarł wrażenie na gościach, jest realizowany przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego, „Mieszkanie na start”. Adresowany jest on do ludzi młodych, a polega na przekształcaniu lokali użytkowych w mieszkania. Jedno takie mieszkanie już funkcjonuje (dziękujemy pani Aleksandrze Zarzeczańskiej za gościnę), kolejne lokale po dawnych biurach w budynkach przy Rynku już przystosowywane są na mieszkania.

Trwają prace wykończeniowe w mieszkaniu dla seniora. Model polega na zamianie mieszkań większych na mniejsze, umiejscowione w centrach miast. Ludzie starsi zazwyczaj mieszkają w dużych lokalach i przerastają ich koszty utrzymania. Często są to również mieszkania na wysokich piętrach, których seniorzy nie opuszczają ze względu na ograniczoną sprawność ruchową. Przygotowane w Bytomiu mieszkanie dla seniora ma ok. 40 m2 i mieści się na pierwszym piętrze. Dodatkowo wyposażone jest w elektronikę pozwalającą monitorować bezpieczeństwo lokatora (np. czujniki dymu), a także jego stan zdrowia. Wdrażany jest tu system teleopieki, dzięki któremu senior zostanie zaopatrzony w specjalny terminal. Może on być połączony zarówno z personelem medycznym, jak i rodziną osoby starszej. Terminal dostarcza informacje o codziennych czynnościach, takich jak wyjście z domu czy wstawanie w nocy z łóżka, a inne parametry dostosowywane są do indywidualnych potrzeb. Taki system dyskretnej kontroli nad seniorem pozwala mu jak najdłużej cieszyć się samodzielnością. Z kolei rodzina może wykonywać codzienne obowiązki, mając świadomość, że osoba starsza otoczona jest opieką.  

Goście mieli okazję zapoznać się również z realizowanymi w Bytomiu projektami, w ramach których dostępność mieszkań odgrywa istotną rolę terapeutyczną. Pierwszy z nich - to „Uruchomienie mieszkań chronionych z zapleczem treningowym dla mieszkańców DPS dla Dorosłych oraz osób przewlekle psychicznie chorych mieszkańców miasta Bytom”. Przy ul. Józefczaka 14. powstanie 1 mieszkanie chronione i 2 mieszkania treningowe wraz z zapleczem treningowym na potrzeby Centrum Wsparcia Osób z Zaburzeniami Psychicznymi. Dyżurować będą tu specjaliści: psychiatra, prawnik, pracownik socjalny psycholog. W ramach projektu osoby chore psychicznie i ich opiekunowie otrzymają odpowiednie wsparcie terapeutyczne. Inny projekt to: „Jak w rodzinie – utworzenie zespołu placówek opiekuńczo-wychowawczych na terenie Bytomia”. W specjalnie utworzonych mieszkaniach podopieczni tych placówek, pod opieką specjalistów, uczą się codziennego życia, prowadzenia domu.

Przypomnijmy, że realizując projekt pilotażowy rewitalizacji, Bytom miał wypracować rozwiązania mieszkaniowe, z których będą mogły korzystać inne miasta w Polsce. Koncepcja Bytomskiego Modelu Mieszkalnictwa zawarta została w publikacji „Pustostan do zagospodarowania. Długoterminowe możliwości inwestycyjne w mieszkalnictwie w Bytomiu”.

Elementem wizyty studyjnej było też zaprezentowanie pola golfowego w Bytomiu, jako przykładu na zaminę terenów poprzemysłowych w rekreację i mieszkalnictwo. Goście odwiedzili też m.in. Operę Śląską, gdzie już w przyszłym roku rozpocznie się remont finansowany ze środków unijnych.

Wizyty studyjne są również elementem procesu rewitalizacji. Chodzi o wymianę doświadczeń pomiędzy miastami. Poza Bytomiem projekty pilotażowe prowadzą jeszcze Wałbrzych i Łódź, niemniej Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wytypowało 20 miast, które prowadzą projekty modelowej rewitalizacji. Są to: Szczecin, Dobiegniew, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Ełk, Grajewo, Hrubieszów, Konin, Leszno, Lublin, Milicz, Opole Lubelskie, Rybnik, Słupsk, Stalowa Wola, Starachowice, Warszawa, Włocławek, Wrocław i Żyrardów.


Galeria zdjęć:



Autor: Iwona Wronka