Opaski życia i pomoc medyczna w ramach OSI



EFS_kolor_poziom_rgb.png
tele_Med_logo.jpg40 bytomskich seniorów z terenów rewitalizowanych zostanie objętych teleopieką w ramach innowacyjnego projektu poprawy dostępności usług opiekuńczych.

W Bytomiu, tak jak w całym kraju występuje proces starzenia się społeczeństwa. Jak wynika z Gminnego Programu Rewitalizacji Bytomia 2020+, w 2015 r. osoby w wieku poprodukcyjnym stanowiły w Polsce 19,6% populacji, a w Bytomiu ponad 22%. W ramach projektu „Poprawa dostępności usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób wykluczonych lub zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz ich otoczenia” powstało w naszym mieście Centrum Operacyjno-Pomocowe wsparte nowoczesną platformą teleopieki TeleMED24. Za jego pośrednictwem uczestnicy projektu będą objęci rehabilitantów i pielęgniarek.

Do projektu zgłosiło się już kilkadziesiąt osób, głównie osoby starsze, niesamodzielne wymagające specjalistycznej opieki - mówi Iwona Wirmańska z firmy TeleMED24 realizującej projekt.

Pracownicy TeleMED 24 zapewniają także 24 -godzinny monitoring uczestników za pomocą tzw. opasek życia. Nasi podopieczni posiadający opaski są stale monitorowani przez działający 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu system TeleMED24. Jest on obsługiwany przez ratowników medycznych pełniących całodobowe dyżury w Centrum Operacyjno – Pomocowym (COP) - tłumaczy Iwona Wirmańska.

Warto dodać, że w przypadku zdarzenia wymagającego reakcji, opaska wysyła do COP sygnał. Ratownik kontaktuje się z osobą wymagającą opieki i w miarę możliwości udziela pomocy. Jeśli przekracza to możliwości techniczne, powiadane są służby ratunkowe (w miarę potrzeby pogotowie ratunkowe, policja, straż, pogotowie gazowe itp.) oraz osoba będąca opiekunem wskazana w momencie objęcia monitoringiem naszych podopiecznych.

Współpracujemy m.in. z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, bytomskimi domami pomocy społecznej, a także pracownikami socjalnymi, którzy informują swoich podopiecznych o możliwości skorzystania z naszej oferty - mówi Iwona Wirmańska.

Kandydaci, którzy chcą skorzystać z opieki TeleMED24 muszą mieszkać na obszarze objętym rewitalizacją- Bytom Śródmieście oraz muszą być osobami niesamodzielnymi, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego.

Warunkiem przystąpienia do projektu jest spełnienie wymogów formalnych oraz złożenie poprawnie wypełnionego Formularza Zgłoszeniowego . Formularz zgłoszeniowy należy złożyć wersji papierowej do biura projektu Centrum Operacyjno-Pomocowego przy ul. Karola Miarki 8 Bytom lub on-line na adres:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Więcej informacji o projekcie na stronie: www.telemed24.eu lub pod numerem telefonu: 883 51 66 44.

„Poprawa dostępności usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób wykluczonych lub zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz ich otoczenia” realizowana jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny).  Firma realizująca projekt to MKW Sp z o.o. właściciel marki TeleMED24.

Autor: AK
Zdjęcia: www.telemed24.eu