Festiwal Solo Duo Dance w Teatrze Rozbark w Bytomiu
Bytomski teatr Rozbark ponownie stał się areną dla tanecznych talentów z całego świata. Solo Duo Dance Festival, który odbył się tutaj już po raz dziesiąty, przyciągnął tancerzy pragnących zaprezentować swoje umiejętności w solowych i duetowych układach tanecznych.
  1. Festiwal Solo Duo Dance obchodził swój pierwszy jubileusz w Bytomiu.
  2. W jury zasiedli znani eksperci i kuratorzy wydarzeń tanecznych.
  3. W programie festiwalu znalazły się warsztaty z tańca współczesnego i improwizacji.
  4. W tym roku festiwal nie odbędzie się w Budapeszcie ze względu na przygotowania do przyszłorocznej edycji jubileuszowej.

Festiwal Solo Duo Dance ma swoje korzenie w Budapeszcie, gdzie został zainaugurowany w 2000 roku. Od tego czasu wydarzenie ewoluowało, przekształcając się w międzynarodową platformę dedykowaną małym formom tańca współczesnego. W ostatnich latach organizatorzy wprowadzili półfinały w różnych krajach, takich jak Polska, Czechy, Niemcy i Węgry, co pozwoliło na jeszcze szersze otwarcie festiwalu na światową scenę taneczną.

W tegorocznej edycji, która odbyła się w Teatrze Rozbark, uczestniczyło 22 układy taneczne, w tym pięć duetów i siedemnaście solowych występów. Jury, w skład którego weszli tacy specjaliści jak Joanna Małaszyńska-Chitruszko, Anna Żak, Adam Kamiński, Marek Zadłużny, Anna Duda, Kamil Bończyk i Anna Piotrowska, mieli nie lada zadanie, aby wyłonić najlepsze z najlepszych.

Organizacja warsztatów tanecznych stanowiła dodatkowy atut festiwalu, oferując uczestnikom możliwość rozwijania swoich umiejętności pod okiem doświadczonych instruktorów. Te warsztaty pozwoliły zarówno na doskonalenie technik tanecznych, jak i na eksplorację nowych form ekspresji ruchowej.

Chociaż finał światowej edycji festiwalu w Budapeszcie został odwołany, to bytomscy organizatorzy i uczestnicy nie kryją zadowolenia z poziomu i skali tegorocznego wydarzenia. Wszyscy już teraz z niecierpliwością oczekują na przyszłoroczną, jubileuszową edycję festiwalu, która obiecuje być jeszcze bardziej spektakularna.


Na podstawie: UM Bytom