Trzeci raz walczyli o Miechowice



Ponad stu rekonstruktorów z trzech państw: Polski, Czech i Słowacji, przedstawiło dzisiaj działania wojenne jakie miały miejsce w Miechowicach, w styczniu 1945 roku. Już trzeci raz bytomianie oraz miłośnicy historycznych tematów mieli możliwość przeżywania wydarzeń sprzed ponad 70 lat.

To bardzo ważne, że są wśród mieszkańców naszego miasta pasjonaci, którzy dbają o pielęgnowanie historii naszego miasta – powiedział Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia.

Ta rekonstrukcja to wynik ośmiomiesięcznej pracy członków Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”. Dzisiejsze wydarzenie to oczywiście namiastka tego co faktycznie wydarzyło się w 1945, ale profesjonalne przygotowanie tej rekonstrukcji pozwoliło każdemu z obecnych choć na chwilę „przenieść” się w czasy tej tragedii.

Taka forma to ciekawa lekcji historii. Oprócz samej rekonstrukcji, która miała zobrazować walkę z 1945 roku, chcieliśmy również pokazać uczestnikom, co w tamtym czasie czuła ludność cywilna, na której ta sytuacja się odbiła. Będąc uczestnikiem dzisiejszego wydarzenia nie trudno było sobie to wyobrazić. To też ostrzeżenie przed powtórką takiej tragedii – powiedział Dariusz Pietrucha, prezes stowarzyszenia Pro Fortalicium.

Co roku program rekonstrukcji jest wzbogacany. Tym razem pojawił się czołg, który ostrzelał budynek Gimnazjum oraz pokaz kaskaderski: ewakuacyjny skok z okna płonącego budynku oraz „żywa pochodnia”. Jak zapewniają organizatorzy, już dziś mają pomysł na nowy element przyszłorocznego programu, lecz aby się przekonać co to, zapraszają na obchody w 2020 roku.

Na rekonstrukcji pojawili się goście honorowi: wiceprezydenci Bytomia: Michał Bieda, Waldemar Gawron oraz Adam Fras, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, przedstawiciel wojewody dolnośląskiego Katarzyna Stępień-Idzikowska, Honorowy Konsul Republiki Federacji Niemiec, Marcin Tyslik, prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj oraz jej zastępca Paweł Słota oraz proboszcz parafii Bożego Ciała, Henryk Oleś.

Pomysłodawcą odtworzenia wydarzeń ze stycznia 1945 roku jest Ireneusz Okoń ze stowarzyszenia Pro Fortalicium.

Przy okazji wspomnień wydarzeń historycznych, wiceprezydent Waldemar Gawron wraz z przedstawicielką wojewody dolnośląskiego Katarzyną Stępień-Idzikowska złożyli kwiaty pod pomnikiem z okazji zbliżającego się Dnia Pamięci Tragedii Górnośląskiej.


Galeria zdjęć:



Autor: Arkadiusz Janocha
Zdjęcia: Hubert Klimek