Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

E - nabór do przedszkolaWażna informacja dla rodziców. 11 marca rusza elektroniczna rekrutacja do przedszkoli. W tym roku w 41 miejskich przedszkolach na dzieci czeka ponad 4,5 tysiąca miejsc.

W pierwszej kolejności miejsca te będą zarezerwowane dla dzieci kontynuujących wychowanie przedszkolne w danej placówce. Pozostałe będą czekać na maluchy zgłoszone w elektronicznej rekrutacji.

Obecnie wpływają do placówek deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego. Na jej złożenie rodzice mają czas do 1 marca. Po tym terminie będziemy mogli określić ilość wolnych miejsc w bytomskich przedszkolach
– mówi Mariusz Fiszer, p.o. naczelnik Wydziału Edukacji UM.

Podobnie, jak w poprzednich latach, gmina Bytom podejmuje kroki, by zapewnić miejsca w przedszkolu wszystkim 6-latkom realizujących roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne oraz pięcio, cztero i 3-latkom chcącym skorzystać ze swojego ustawowego prawa do miejsca w przedszkolu. Jeśli po przyjęciu dzieci w wieku od 3 do 6 lat będą jeszcze wolne miejsca, mogą się o nie starać także rodzice 2,5- latków.

Warto dodać, że od kilku lat w Bytomiu obowiązują zapisy elektroniczne: trzeba zalogować się do systemu, a następnie wypełnić wniosek. Zapisując dziecko, rodzice mają prawo wskazać nie więcej niż trzy przedszkola. Elektroniczny serwis rekrutacyjny dla rodziców funkcjonować będzie od poniedziałku, 11 marca.

Wnioski będzie można składać w przedszkolach w godzinach funkcjonowania placówki od 11 do 22 marca w rekrutacji podstawowej oraz od 20 do 27 maja w rekrutacji uzupełniającej.

Jeżeli rodzic nie ma możliwości skorzystania z komputera z dostępem do internetu lub ma wątpliwości, jak obsłużyć tę aplikację, może udać się do tego przedszkola, które wybrał jako pierwsze. Tam pracownicy pomogą mu wypełnić wniosek. O tym, które dzieci zostały przyjęte do danego przedszkola, wiadomo będzie 29 kwietnia
– mówi Mariusz Fiszer.

W przedszkolach obowiązuje rządowy program „Przedszkole za złotówkę”, który zakłada, że co najmniej 5-godzinny pobyt dziecka jest bezpłatny, a za każdą następną godzinę rodzice uiszczają opłatę w wysokości 1 zł. O szczegółach dotyczących rekrutacji do przedszkoli, będziemy informować na bieżąco.

Pobierz komunikat o rekrutacji

Autor: AK
Zdjęcia: www.pixabay.com