Policjanci z bytomskiej drogówki podsumowali trwające wczoraj działania "Alkohol i Narkotyki". Jak wskazuje nazwa akcji, mundurowi sprawdzali trzeźwość kierujących oraz jazdę pod wpływem środków odurzających. Przebadano ponad 4500 kierowców.

Podczas działań "Alkohol i Narkotyki" policjanci ruchu drogowego prowadzili wzmożone kontrole, mające na celu wykrycie tych kierowców, którzy prowadzą swoje pojazdy po użyciu alkoholu lub innych środków odurzających. W działaniach wykorzystane zostały znajdujące się na wyposażeniu policji różnego rodzaju urządzenia i testery, służące do wykrywania alkoholu i narkotyków w organizmie. Mundurowi podczas działań przeprowadzili ponad 4500 kontroli. Zatrzymano 4 osoby, które kierowały pod wpływem alkoholu oraz dwie osoby pod wpływem narkotyków.

 

Przypominamy, że w Polsce dopuszczalna wartość alkoholu za kierownicą to poniżej 0,20 promila. Wartość od 0,20 do 0,50 promila to wykroczenie a od 0,50 w górę to przestępstwo. W każdym przypadku kierowca traci prawo jazdy i od sądu zależy na jaki czas. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi do 2 lat pozbawienia wolności, grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Kierowanie pod wpływem środków odurzających jest tak samo karane a kierowcy mogą być sprawdzani narkotestem lub poprzez pobranie krwi, moczu do badań w przypadku podejrzenia jazdy pod wpływem takich środków.

Kierowca musi pamiętać, że nie ma zasady ile i kiedy można wypić czy zażyć narkotyki a potem jechać licząc na to, że w organizmie nie ma już promili czy narkotyków. Za każdym razem kierujący przed jazdą kiedy ma wątpliwości co do swojego stanu ma możliwość poddania się badaniu na komendzie policji i zdecydowania czy może wsiąść za kółko.