Poprzez zastosowanie metody natrysku izolacja jest nie tylko jeszcze łatwiejsza w wykonaniu, ale również skuteczniejsza – dobrze chroni nie tylko przed ucieczką ciepła i nadmiernym nagrzewaniem się budynków, ale także przed wilgocią!

Od prac izolacyjnych zależy nasz komfort mieszkania, ale również koszty związane z eksploatacją budynku. Właściwa izolacja ma duże znaczenie w domach jednorodzinnych, ale również w innych obiektach – w przemyśle, rolnictwie.

Aktualnie interesującą alternatywą dla tradycyjnych metod izolacji, na przykład dla płyt styropianowych oraz wełny mineralnej stanowią izolacje natryskowe, które prowadzone są z użyciem specjalnych urządzeń natryskujących materiał na nawierzchnię pod ciśnieniem.

Gdy chodzi o natryskowe izolacje, aktualnie stosuje się trzy główne rodzaje materiałów, które różnią się pomiędzy sobą swoimi właściwościami oraz zastosowaniem.

Materiały stosowane do izolacji natryskowych:

  • pianka poliuretanowa, czyli w skrócie pianka PUR

  • celuloza w formie włókien

  • zaprawa na bazie włókien mineralnych i cementu

Z powyższych najbardziej popularne jest ocieplanie pianką poliuretanową, w skrócie pianką PUR, która posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne oraz wszechstronne zastosowanie. Takie izolacje wykonuje obecnie wiele firm, w tym firma TGA Izolacje – jej usługi można sprawdzić stronie internetowej.

Izolacje natryskowe – czym jest pianka PUR?

Stosowana między innymi w meblach wypoczynkowych czy w materacach pianka PUR jest również bardzo dobrym materiałem termoizolacyjnym.

Prace dociepleniowe z wykorzystaniem pianki PUR bazują na metodzie natryskowej – izolacja natryskowa polega na wykorzystaniu specjalnego urządzenia, które pod ciśnieniem natryskuje materiał na nawierzchnię.

Główne zalety pianki PUR:

  • bardzo dobry współczynnik przenikania (przewodzenia) ciepła lambda – oznacza, że materiał jest wysoce termoizolacyjny

  • niski ciężar – nie obciąża konstrukcji budynku, nie wymaga skomplikowanej podbudowy

  • łatwa aplikacja – z użyciem metody ciśnieniowego natrysku, dobrze dociera do wszystkich zakamarków

  • szybki montaż – prace dociepleniowe można skończyć nawet w ciągu jednego dnia

  • dobra przyczepność – pianka dobrze współpracuje z niemalże wszystkimi nawierzchniami, w tym z cegłą, betonem, drewnem, płytami OSB, membranami

  • trwałość – raz wykonana izolacja służy na lata bez utraty swoich właściwości

Te wszystkie zalety powodują, że aktualnie izolacje natryskowe piankami są tak popularne dla domów jednorodzinnych i innych budynków.

Izolacje natryskowe – pianka zamkniętokomókowa i otwartokomórkowa

W użyciu znajdują się dwa rodzaje pianek PUR do izolacji – to pianka o komórkach zamkniętych oraz otwartych.

Pianka zamkniętokomókowa jest cieplejsza od tej otwartokomórkowej. Po zaschnięciu sztywnieje, tworząc gotowe płyty dopasowane do miejsca montażu. Nie jest jednak paroprzepuszczalna i jest odporna na wilgoć, dlatego wykonuje się z niej także hydroizolacje natryskowe, na przykład na fundamentach.

Z kolei pianka otwartokomórkowa przypomina gąbkę. Ma trochę niższe parametry termoizolacyjne, ale jest bardziej elastyczna i mniej podatna na uszkodzenia ze względu na łatwe dopasowanie do miejsca montażu i pracę z innymi materiałami.

Gdy mamy problemy z wyborem odpowiedniej metody, warto skonsultować się ze specjalistami, na przykład z firmy TGA Izolacje.

Ile zapłacimy za izolacje natryskowe?

Gdy chodzi o izolacje natryskowe cena tego rodzaju prac jest przystępna – dokładne cenniki można znaleźć na stronach internetowych firm oferujących takie usługi lub można poprosić o przygotowanie indywidualnej wyceny.

Jeżeli interesują nas izolacje natryskowe Kraków to jedno z wielu miast, gdzie można z nich skorzystać. Ceny tutaj najczęściej rozpoczynają się od 40-50 złotych za jeden metr kwadratowy izolacji wykonanej prezentowaną metodą.