strategia elektromobilnosciW odpowiedzi na wzrost w ostatnich latach poziomu zanieczyszczenia środowiska, Bytom przystąpił do stworzenia Strategii Rozwoju Elektromobilności. Aby podjęta inicjatywa była skuteczna, do stworzenia tego dokumentu niezbędna będzie opinia mieszkańców naszego miasta. W tym celu powstała ankieta, w której bytomianie mogą przekazać swoje sugestie.

<LINK DO ANKIETY>

Elektromobilność to szereg działań mających na celu rozpowszechnienie stosowania pojazdów elektrycznych oraz zasilanych innymi rodzajami paliw jak LNG lub CNG, zarówno w komunikacji publicznej jak i prywatnej, ładowanych przy pomocy stacji ładowania zlokalizowanych w miejscach publicznych lub na terenie prywatnych posesji. To także promowanie przemieszczania się zeroemisyjnymi środkami transportu, jak np. rower lub hulajnoga oraz wszelkie działania podjęte w celu ograniczenia hałasu komunikacyjnego i emisji szkodliwych substancji pochodzących ze spalin samochodowych.

Kwestionariusz ankiety online to pierwszy etap tej inicjatywy. Na podstawie udzielonych przez mieszkańców odpowiedzi, stworzona zostanie Strategia Rozwoju Elektromobilności. Ostatnim etapem jest wdrożenie założeń tego dokumentu. W ankiecie mieszkańcy mogą między innymi: wyrazić swoje zdanie na temat ewentualnego powiększenia Strefy Płatnego Parkowania, poprzeć i wskazać lokalizację parkingów „Parkuj i Jedź”, przekazać opinię na temat roweru miejskiego oraz wypożyczalni elektrycznych hulajnóg (również ze wskazaniem propozycji lokalizacji ich stacji), wypowiedzieć się w sprawie tzw. carpoolingu (wspólnych przejazdów samochodem) oraz car sharingu czyli wypożyczalni samochodów.

Ankieta jest całkowicie anonimowa. Podczas jej wypełniania, konieczne będzie podanie jedynie informacji, które pozwolą na doprecyzowanie udzielonych odpowiedzi, w tym wieku wypełniającego oraz część miasta jaką zamieszkuje ankietowany. Możliwość wyrażenia swojego zdania w temacie elektromobilności potrwa do 9 lipca. Strategia rozwoju elektromobilności powstanie około połowy sierpnia – radni będą ją procedować podczas wrześniowej sesji.

Bytom przystąpił do programu ogłoszonego pod koniec 2018 roku przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego celem jest wsparcie działań jednostek samorządu terytorialnego niezbędnych do realizacji polityki elektromobilności. W puli do rozdysponowania jest 10 milionów złotych. Póki co ogłoszona została lista podmiotów, które zakwalifikowały się do programu. Bytom znalazł się na tej liście. O tym, ile dofinansowania otrzymamy, dowiemy się w późniejszym terminie.

Źródło:
UM Bytom
Autor: Arkadiusz Janocha
Zdjęcia: www.pixabay.com