Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

#normalniesiePRACUJE. W Bytomiu



Bytom otwiera się na zatrudnianie osób z niepełnosprawnością intelektualną - uważa Tomasz Kosik, trener pracy Centrum DZWONI. Od kilku lat takie osoby pracują w Beceku i wielu prywatnych firmach, a kolejne będą zatrudnione m.in. w MZZiGK oraz w jednym z bytomskich przedszkoli.

Centrum DZWONI działa w Bytomiu od 2006 roku. Jest częścią Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Od tego czasu jego pracownicy pomogli ponad 130 osobom znaleźć zatrudnienie na otwartym rynku pracy. Niepełnosprawni pracują w wielu prywatnych firmach, a zakres obowiązków dopasowany jest do ich predyspozycji. Tylko w ciągu ostatnich tygodni Centrum zorganizowało wiele próbek pracy i praktyk zawodowych w: kawiarni, Pizzy Hut, Cafe Silesia oraz Miejskim Zarządzie Zieleni i Gospodarki Komunalnej

Dla jednego praktykanta próba bycia baristą okazała się strzałem w dziesiątkę. Sprawdził się tak dobrze, że niebawem rozpocznie pracę w Cafe Silesia w Tarnowskich Górach. Praktyki w MZZiGK także zakończyły się podpisaniem umowy o pracę.

Praca często jest formą terapii - tłumaczy Tomasz Kosik. Mamy uczestniczkę, która mieszka w Domu Pomocy Społecznej. Kiedy ją poznaliśmy, jej życie opierało się tylko na DPS. Mieszkała tam, jej znajomymi byli mieszkańcy DPS, pracowała na ¼ etatu jako portier. Jej marzeniem była praca gdzie indziej. Po dwóch latach jej życie wygląda następująco – mieszka w DPS, ale pracuje w restauracji, ma wielu znajomych, z którymi spotyka się na imprezach integracyjnych, myśli o samodzielnym mieszkaniu.

Pracodawca, który zdecyduje się zatrudnić niepełnosprawnego intelektualnie ma zapewnioną ciągłą pomoc trenera pracy z Centrum DZWONI. Trener wdraża osobę w stanowisko pracy, wspiera w nawiązaniu relacji ze współpracownikami, uczy zasad panujących w firmie, dojazdu do pracy, pomaga załatwić sprawy formalne. Wpiera też pracodawcę. Pomoc polega m.in. na dopasowaniu pracownika do stanowiska pracy, czy reagowaniu  na pojawiające się trudności.

Najczęściej niepełnosprawni znajdują pracę będąc pomocą: kuchenną, baristy, sprzedawcy, pokojowej czy montera, a także jako pracownik gospodarczy, porządkowy, produkcji.

Od ubiegłego roku bytomski oddział Centrum DZWONI prowadzi kampanię społeczną #normalniesiePRACUJE, podczas której walczy z negatywnymi stereotypami dotyczącymi zatrudniania osób niepełnosprawnych. Oprócz działań w mediach społecznościowych Centrum planuje wiele spotkań w terenie, do udziału w których zaprosza znane i lubiane twarze. Ambasadorką akcji została aktorka Marta Żmuda Trzebiatowska.

Galeria zdjęć:



Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: Centrum Dzwoni