Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

W dzisiejszych czasach wszechobecnej konkurencji, sprawna obsługa klienta staje się w niejednej branży kluczowym czynnikiem wyróżniającym daną firmę na tle innych. W przypadku małych firm, do zarządzania tym procesem wystarczą zwykłe, ogólnodostępne rozwiązania. Gdy mamy do czynienia z większą liczbą klientów, a dodatkowo potrzebujemy sprawnego narzędzia do komunikacji wewnątrz firmy, konieczne staje się zastosowanie bardziej zaawansowanych technologii. Jedną z najbardziej przydatnych jest bez wątpienia centrala IP PBX , która pozwala w bardzo sprawny sposób zarządzać komunikacją w firmie i poza nią.

Nowoczesne narzędzia obsługi klienta w firmie

Czym jest centrala telefoniczna IP PBX?

Centrala IP PBX (ang. Internet Protocol Private Automatic Branch Exchange) jest to centrala telefoniczna PBX, wykorzystująca zamiast zwykłej linii telefonicznej, protokół komunikacyjny IP i szerokopasmowe łącze internetowe. Pozwala to na znaczne zredukowanie kosztów w porównaniu do klasycznej centrali telefonicznej. Dodatkowo, dzięki zaawansowanej technologii, pozwala na wykorzystanie bardzo szerokiego spektrum nowoczesnych technologii komunikacyjnych, które są nieosiągalne w klasycznej telefonii.

Najciekawsze funkcje wirtualnej centrali telefonicznej

Podstawową funkcjonalnością centrali PBX jest oczywiście realizowanie połączeń telefonicznych. W wirtualnych centralach służą do tego konta SIP, czyli indywidualne konta telefoniczne dla każdego użytkownika. W ramach konta użytkownik dostaje zbliżony pakiet usług, jak w przypadku zwykłej telefonii komórkowej – numer telefonu (w tym wypadku wewnętrzny), pocztę głosową, przekierowanie połączeń, billing online, czy też obsługę połączeń alarmowych.

Dzięki wykorzystaniu Internetu, centrala daje dużo więcej możliwości niż zwykła telefonia. Należą do nich:

- wirtualne faksy – chociaż faks jest technologią zapomnianą, w niektórych branżach ciągle jest z powodzeniem wykorzystywany. Dzięki tej usłudze można wysyłać i odbierać faksy bez posiadania urządzenia – przez stronę internetową.

- menu IVR – IVR to drzewo zapowiedzi głosowych, czyli tak nielubiane (ale bardzo przydatne) przez wielu klientów wciskanie cyferek i wykonywanie poleceń bezdusznego automatu. W centralach IP PBX drzewa można stworzyć w specjalnym panelu w kilka minut.

- kolejkowanie połączeń

- nagrywanie połączeń głosowych

- call center – oprogramowanie central IP PBX zawiera często profesjonalne usługi call center zlokalizowane w chmurze, co pozwala na szybkie i wydajne rozwiązywanie problemów klientów.

- dialer telefoniczny – to usługa automatyzująca proces wykonywania połączeń do klienta. Pozwala na łączenie się z klientami automatycznie, bez udziału pracownika, który włącza się do rozmowy dopiero w momencie udanego zestawienia połączenia.

Wiele programów wirtualnych central oferuje również dostęp do API, czyli możliwość integrowania centrali z zewnętrznym oprogramowaniem.

Centrale IP PBX - zastosowanie

Jak widać, centrale IP PBX to bardzo zaawansowane oprogramowanie, składające się z wielu modułów. Nie w każdej branży i nie w każdej firmie będą one w pełni przydatne. Dla dużych firm, mających tysiące klientów, którzy codziennie wchodzą z firmą w interakcje, centrala IP PBX na pewno jest czymś niezbędnym. Inaczej dodzwonienie się do działu obsługi i skuteczne rozwiązanie problemu byłoby niemożliwe. Podobnie w przypadku mniejszych firm, które jednak wykonują dużo połączeń telefonicznych – firmy windykacyjne, call center, pożyczkowe itp. powinny pomyśleć o zainwestowaniu w technologię i usprawnieniu systemu zarządzania komunikacją z klientem.