O powstaniach śląskich podczas bytomskiego festiwalu filmowego



Encyklopedia powstań śląskich ukazująca wspomnienia rodzinne, pamiątki po powstańcach, a także przybliżająca rolę trzech powstań śląskich w przyłączeniu części Śląska do odrodzonej Polski, jest okazją do szerszego zaprezentowania historii tych ważnych wydarzeń w naszym kraju. Dzisiaj, 7 września mogli się z nią zapoznać widzowie bytomskiego festiwalu filmowego.

Na encyklopedię składają się godziny spędzone podczas rozmów z rodzinami powstańców, w archiwach oraz podczas poszukiwań materiałów i pamiątek do realizacji krótkometrażowych dokumentów – podkreślali twórcy filmowej encyklopedii Kamil Niesłony i Maciej Marmola. To bardzo ważne, aby nie tylko na Śląsku, ale również w kraju przypominać o powstaniach śląskich, które odegrały kluczową rolę w walce o przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Bardzo się cieszę, że Muzeum Powstań Śląskich bierze udział w realizacji tego projektu – mówiła Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Encyklopedia powstań śląskich to krótkometrażowe dokumenty opowiadające o najważniejszych postaciach, wydarzeniach i miejscach XX-wiecznej historii Śląska. Dzięki zachowanym pamiątkom, zdjęciom, a także wspomnieniom rodzinnym udało się pokazać, jaką rolę odegrały powstania w historii Polski, która po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość.

Dzięki wsparciu Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, a także Muzeum Historii Polski w Warszawie udało się już wydać kilka serii prezentujących ważne postacie z czasów powstań śląskich oraz informacje o przebiegu walk podczas powstań śląskich na Górnym Śląsku i związanymi z nimi wydarzeniami.

Galeria zdjęć:



Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Tomasz Sanecki