W przemyśle spożywczym wykorzystuje się wiele różnych dodatków, które spełniają rozmaite role. Dzięki nim żywność nabiera lepszej konsystencji, jest także dłużej zdatna do spożycia. Bardzo często używanym dodatkiem są fosforany spożywcze. Jaka jest ich rola?

Fosforany spożywcze - co warto wiedzieć o konserwantach?

Pod nazwą konserwanty znajdują się różne związki chemiczne oraz ich mieszaniny. Ich użycie w produktach gwarantuje wydłużenie terminu przydatności do spożycia, a także uniknięcie rozwoju wszelkich mikroorganizmów. Takich jak: bakterie, wirusy, czy grzyby. Zastosowanie konserwantów wiąże się z obowiązkiem informacyjnym klienta i umieszczeniem ich nazw na etykiecie produktu. Oznacza się je symbolem od E200 do E299. Są to dodatki, które zostały oficjalnie dopuszczone do użycia. Ich działanie jest niezawodne, gdyż hamują bardzo skutecznie rozwój drobnoustrojów. Oczywiście nie mogą one w żaden sposób oddziaływać negatywnie na zdrowie człowieka.

Konserwanty możemy podzielić według kilku kryteriów. Do chemicznych zaliczamy: antyseptyki, antybiotyki, a także substancje, które wykazują działanie konserwujące, ale używa się je w innym celu. Są to na przykład witaminy, przeciwutleniacze oraz barwniki. Wśród naturalnych konserwantów wymienić można substancje doskonale znane nam z kuchni, są to: sól kuchenna, ocet, cukier, przyprawy, a także substancje wprowadzane z dymem wędzarniczym. Dość często sami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wykorzystujemy w swoich potrawach potencjalne substancje konserwujące.

Jakie są rodzaje konserwantów?

W przemyśle spożywczym wykorzystuje się różnego rodzaju dodatki, jednak warto zwrócić uwagę na kilka z nich. Kwas sorbowy wchodzi w skład grupy organicznych związków chemicznych, które przeciwdziałają rozwojowi pleśni i drożdży. Dlatego też bardzo często dodaje się go do serów. Właściwości kwasu rosną, jeśli połączymy go z fosforanami, solą kuchenną lub cukrem. Dlatego stosuje się go również podczas produkcji lemoniad i win. Kolejnymi składnikami niezbędnymi przy przechowywaniu mrożonych pizz, czekolad, czy serów są środki utrzymujące wilgoć. Należy do nich m.in. maltitol, oznaczony symbolem E965. Dobrze znanym wszystkim konserwantem jest także dwutlenek siarki, którego zastosowanie można znaleźć na przykład w winie.

Fosforany spożywcze – jakie są ich zadania?

Przede wszystkim jednym z podstawowych zadań konserwantów jest wydłużenie terminu przydatności do spożycia. Dlatego też producenci wykorzystują je bardzo chętnie. Jeden ze sprawdzonych dystrybutorów jest dostępny pod tym linkiem http://overlack.com.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/przemysl-miesny-drobiarski-i-rybny/. Na liście substancji oznaczone są one numerami od E338 do E452. W tej grupie znajduje się: kwas fosforowy, fosforan potasu, sodu, magnezu i wapnia, difosforany, trifosforany oraz polifosforany. Trzy ostatnie substancje używa się w przemyśle wyrobów mięsnych. Fosforany spożywcze są odpowiedzialne za wiązanie wody podczas obróbki termicznej, co ma wpływ na końcową wagę produktu. Ulepszają także wygląd wędlin, zachęcając klientów do zakupu.

W jakich produktach znajdziemy fosforany spożywcze?