Piłkarze, działacze i kibice świętują 100-lecie bytomskiej Polonii



Sześć drużyn rywalizuje w turnieju piłkarskim z okazji 100. rocznicy powstania Polonii Bytom. W imprezie grają – oprócz gospodarzy i zespołu gwiazd ekstraklasy Polonii Bytom – drużyny Zagłębia Lubin, Arki Gdynia, Odry Opole i Górala Żywiec.

Warto podkreślić, że turniej nieprzypadkowo odbywa się dzisiaj, 4 stycznia. 100 lat temu, 4 stycznia 1920 roku na piłkarskiej mapie Polski pojawiła się Polonia Bytom. Bytomski klubu mimo że dość szybko przestał działać - na co miała wpływ zmiana granic - odrodził się po II wojnie światowej, zdobywając dwukrotnie tytuł mistrza Polski.

Dla kibiców niebiesko-czerwonych turniej to nie lada gratka, tym bardziej, że w drużynie gwiazd grają między innymi: Jacek Trzeciak, jeden z najbardziej znanych piłkarzy Polonii Bytom, Michał Zieliński, Jacek Broniewicz, Piotr Plewnia czy Marcin Radzewicz. Warto dodać, że wśród gości honorowych byli również Dariusz Fornalak – były trener Polonii Bytom, Ryszard Grzegorczyk - zawodnik Polonii Bytom, olimpijczyk z Rzymu z 1960 roku oraz Wacław Kruczkowski, związany z bytomską Polonią od lat pięćdziesiątych XX wieku.

Na inaugurację turnieju drużyna Polonii Bytom pokonała 2:1 gwiazdy Polonii Bytom, a pierwsze bramki w impezie zdobyli: Krzemień oraz Fornalczyk dla Polonii Bytom oraz Marcin Radzewicz dla gwiazd Polonii Bytom. Wyniki i relację z turnieju można śledzić na Fanpage BS Polonia Bytom

Z okazji 100. rocznicy powstania Polonii Bytom, przed rozpoczęciem turnieju w Hali na Skarpie, odbyła się msza święta w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Bytomiu-Szombierkach przy ul. Wyzwolenia 85. Odprawił ją kapelan bytomskiego klubu ksiądz Maciej Sasiak, który związany jest z Polonią od wielu lat.

Przypomnijmy, że 4 stycznia 1920 roku z inicjatywy Polskiego Komisariatu Plebiscytowego odbyło się zebranie założycielskie „Towarzystwa Sportowego Polonia”, które dało początek bytomskiej Polonii. Szczególną aktywnością na początku istnienia klubu wyróżniali się: dr Maksymilian Wilimowski, Alojzy Budniok i pierwszy prezes bytomskiego klubu Edmund Grabianowski. Wybuch III powstania śląskiego i podział w 1922 roku Górnego Śląska spowodował, że Bytom znalazł się w granicach Niemiec i bytomski klub został na wiele lat wymazany z rejestru klubów sportowych.

Na piłkarską mapę Polonia Bytom powróciła dopiero po II wojnie światowej, w 1945 roku. Wówczas reaktywowano bytomski klub, który święcił później sukcesy sportowe, zdobywając w 1954 i 1962 roku Mistrzostwo Polski, a także Puchar Rappana w sezonie 1964/1965. Polonia Bytom również trzykrotnie grała w finale Pucharu Polski, nigdy jednak nie zdobywając tego trofeum.

Największym międzynarodowym sukcesem Polonii Bytom było jednak zdobycie w 1965 roku Pucharu Ameryki, w wyniku pokonania w dwumeczu zespołu Dukli Praga.

Organizatorem dzisiejszego wydarzenia jest Stowarzyszenie Kibiców Klubu Polonia Bytom.

Galeria zdjęć:



Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek