"Granty na eurogranty" pomogą firmom sięgnąć po dotacje unijne



Nawet 280 tys. na przygotowanie się do aplikowania o środki unijne mogą otrzymać małe i średnie przedsiębiorstwa w ramach działania "Granty na eurogranty". Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłasza nabór wniosków.

Fundusze unijne to nie tylko środki, które Polska otrzymała na politykę spójności, rozwój wsi czy rybactwo. Pieniądze europejskie dzielone są także z poziomu Brukseli w programach zarządzanych centralnie: Horyzont 2020, COSME, Kreatywna Europa, LIFE. Część pieniędzy w tych programach podzielono pomiędzy poszczególne państwa, ale większość z nich dostępna jest w konkursach, w których polskie podmioty muszą stanąć w szranki z podmiotami z innych krajów.

"Granty na eurogranty" umożliwiają przygotowanie się do udziału w programach:

  • Horyzont 2020 - to największy w historii Unii Europejskiej program w zakresie badań naukowych i innowacji. Są w nim co najmniej cztery grantowe działania, z których małe i średnie firmy mogą skorzystać w nadchodzącym roku. To: Projekty współpracy, EIC Accelerator Pilot, EIC Pathfinder Pilot; Działania Marii Skłodowskiej-Curie.
  • LIFE - jedyny instrument finansowy UE poświęcony współfinansowaniu projektów z dziedzin ochrony środowiska oraz klimatu. Jego głównym celem jest wsparcie wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja unijnej polityki w tym zakresie, a także identyfikacja, promocja oraz wdrażanie nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska i przyrody.
  • Kreatywna Europa - to program Komisji Europejskiej, którego celem jest promocja różnorodności kulturowej, budowanie kompetencji pracowników oraz zwiększenie grona odbiorców dzieł poprzez promocję kultury i utworów audiowizualnych. Program składa się z trzech komponentów: MEDIA, Kultura (nabór w perspektywie 2014-2020 został już zakończony), Część międzysektorowa. Komponentem, którym najbardziej powinny się zainteresować branżowe firmy szukające grantów na realizację swoich projektów, jest komponent MEDIA. W 2020 roku zostaną zamknięte ostatnie nabory w siedmiu działaniach. Dotyczą one głównie produkcji filmów, ich dystrybucji oraz promocji, kształcenia profesjonalistów, a także developmentu gier wideo.

Małe i średnie przedsiębiorstwa zainteresowane pozyskaniem pieniędzy na realizację projektów, wcześniej mogą sięgnąć po środki na:

  • sfinansowanie kosztów usługi doradczej,
  • sfinansowanie kosztów opracowania studium wykonalności lub dokumentu równoważnego, jeśli jest wymagane w danym Programie UE,
  • organizację spotkań związanych z przygotowaniem projektu, w tym koszty poszukiwania partnerów projektu oraz koszty podróży służbowych i wynagrodzeń pracowników biorących udział w spotkaniach, a także koszty prezentacji wniosku o dofinansowanie/aplikacji przed komisją oceny projektów powołaną przez organizatora konkursu,
  • sfinansowanie kosztów tłumaczenia dokumentacji aplikacyjnej przedkładanej organizatorowi konkursu.
Więcej informacji znajduje się na stronie Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

 


Autor: Iwona Wronka