Śląsk pamięta o Wojciechu Korfantym



Wydarzenia, jakie rozgrywały się na Śląsku sto lat temu miały ogromny wpływ na przyszłość naszego regionu w odrodzonej Polsce. Nierozerwalną postacią związaną z tymi wydarzeniami był Wojciech Korfanty, który 20 lutego 1920 roku został mianowany Polskim Komisarzem Plebiscytowym – mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Dzisiaj, 20 lutego w setną rocznicę powołania Wojciecha Korfantego na komisarza Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu odbyły się uroczyste obchody, podczas których wspominano postać śląskiego polityka z krwi i kości, który walczył o przyłączenie Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej. W ramach obchodów już od rana uczniowie bytomskich szkół wzięli udział w spacerach edukacyjnych śladami Korfantego. Podczas nich otrzymali materiały historyczne /m.in.: mapownik, filmową encyklopedią powstań śląskich, spacerownik po Bytomiu/ poświęcone Polskiemu Komisarzowi Plebiscytowemu oraz wydarzeniom, które odegrały kluczową rolę w walce o polski Śląsk.

Główne uroczystości odbyły się o 14.00 na bytomskim Rynku z przedstawicielami władz miasta, radnych Rady Miejskiej w Bytomiu, Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, posłów i senatorów RP oraz miast Metropolii, między innymi: Katowic, Świętochłowic, Piekar Śląskich, Tarnowskich Gór. W obchodach wzięła również udział wojskowa asysta honorowa 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu. Gościem honorowym dzisiejszego wydarzenia był prawnuk Wojciecha Korfantego – Michael Korfanty.

Podczas apelu przypomniane zostały wydarzenia, jakie miały miejsce 100 lat temu w naszym mieście, ale przede wszystkim postać Wojciecha Korfantego – śląskiego polityka z krwi i kości, który uważany jest za jednego z ojców niepodległej Polski. Oddajemy dzisiaj hołd wszystkim, którzy 100 lat temu działali na rzecz przyłączenia Górnego Śląska do odrodzonej Polski. Szczególną rolę w tej walce odegrał Wojciech Korfanty, który nie tylko kierował Polskim Komisariatem Plebiscytowym, ale po niekorzystnym dla Polski wyniku plebiscytu stanął na czele III powstania śląskiego – mówił Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Dzisiejsze uroczystości w Bytomiu upamiętniające powołanie Wojciecha Korfantego na Polskiego Komisarza Plebiscytowego wspaniale wpisują się w obchody 100-lecia powstań śląskich – mówiła Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego, która reprezentowała Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

W trakcie uroczystości pod tablicą upamiętniającą Wojciecha Korfantego i Polski Komisariat Plebiscytowy przy ul. Gliwickiej /miejsce dawnego hotelu „Lomnitz” – siedziby Polskiego Komisariatu Plebiscytowego/ złożone zostały wiązanki kwiatów, jak również mieszkańcy ułożyli wspólny napis BYTOM 20.02.2020, który miał symbolizować obchodzoną dzisiaj 100. rocznicę mianowana Korfantego Polskim Komisarzem Plebiscytowym.

Warto dodać, że sporym zainteresowaniem cieszyły się również spacery historyczne śladami Wojciecha Korfantego. Mieszkańcy wspólnie z przewodnikiem odwiedzili miejsca, w których bywał i działał Wojciech Korfanty podczas przełomowych wydarzeń w Bytomiu w latach 1919- 1921.

Dzień z Wojciechem Korfantym zakończy wyjątkowy koncert Roberta Biniasa „Krew i gniew” na dziedzińcu Sądu Rejonowego w Bytomiu. Przed koncertem, który rozpocznie się o godz. 18.00 będzie można usłyszeć „Manifest Wojciecha Korfantego do Ludu Górnośląskiego”.

Organizatorami uroczystości byli: Miasto Bytom, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Instytut Pamięci Narodowej, Bytomskie Centrum Kultury oraz Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, zaś partnerami m.in.: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Archiwum Państwowe w Katowicach, Biuro Programu Niepodległa oraz 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu.

Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Galeria zdjęć:



Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek