Co warto wiedzieć o wirtualnym biurze?

Polskie prawo nie zmusza każdego przedsiębiorcy do posiadania swojego lokalu biurowego, który jest dedykowany prowadzeniu konkretnej działalności gospodarczej. Bez większego problemu jesteśmy w stanie zarejestrować firmę bez wychodzenia z domu. Ze względów wizerunkowych, spora część przedsiębiorców potrzebuje profesjonalnego adresu. Kiedy nie musi pod nim fizycznie prowadzić działalności, warto rozważyć coraz to popularniejsze rozwiązanie, jakim jest wirtualne biuro.

Co to jest?

Wirtualne biuro, jak na przykład dostępne na stronie https://www.wirtualne-biuro-jerozolimskie.pl to nic innego, jak adres, pod którym dany przedsiębiorca oficjalnie prowadzi swoją zarejestrowaną działalność. Zakres usługi tego typu może być całkowicie dowolny. W klasycznym wariancie właściciel firmy wykorzystuje jedynie adres, jednak możliwe jest także zlecenie segregowania czy odbierania poczty, a także obsługę sekretariatu. Wszystko zależne jest od konkretnych potrzeb przedsiębiorcy, do których biura wirtualne idealnie się dopasowują.

Dla kogo?

Z pewnością jest to ciekawe rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują zwykłego biura i nie zamierzają z tego tytułu ponosić niemałych kosztów. Bardzo często jednak wirtualny adres jest konieczny do uwiarygodnienia swojej firmy czy do obsługi poczty. Jest to model biura, który idealnie sprawdza się w przypadku osób samozatrudnionych, prowadzących nieduże biznesy. Osoby, które najczęściej korzystają z wirtualnego biura to:

  • Sklepy internetowe;
  • Firmy szkoleniowe;
  • Małe agencje marketingowe;
  • Freelancerzy;
  • Firmy, które chcą mieć oficjalny oddział w konkretnym mieście, jednak prowadzą działalność zupełnie gdzieś indziej.

Jakie są zalety wirtualnego biura?

Plusami takiego biura są:

Niższe koszta. Wirtualne biura w zwykłym pakiecie jesteśmy w stanie sobie zapewnić już za 100 złotych miesięcznie. Cena jest oczywiście zależna od konkretnej lokalizacji. Stawki w takim mieście, jak Warszawa zaczynają się od 200 złotych, co w dalszym ciągu jest nieporównywalne do czynszów za fizyczny lokal. Możliwość zawarcia opłaty do kosztów uzyskania przychodu. W przypadku, gdy usługa biura wirtualnego jest rozliczana w popularnej formule B2B, nie spotkamy się z żadnymi przeciwwskazaniami, aby rozliczyć te koszta w swojej działalności.

  • Prestiż. Posiadania swojego własnego wirtualnego adresu w jednej z prestiżowych lokalizacji sprawi, że nasza firma zyskuje na wizerunku.
  • Brak formalności. Najlepsze biura wirtualne zapewnią nam adres oraz usługi sekretarskie czy księgowe.

Jakie są wady wirtualnego biura?

Wadami takiego biura są:

Zainteresowanie urzędników. Wszystkie działalności, jakie są zarejestrowane pod adresami wirtualnymi, powodują spore zainteresowanie ZUS-u oraz urzędów skarbowych. Niekorzystne zmiany w prawie. Nie ma co się oszukiwać, biura wirtualne wykorzystują pewną lukę w prawie i zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że kiedyś zostanie to zmienione. Zapewnienia bywające złudne. Wolne odsyłanie skanów pewnych dokumentów, duże opóźnienia w przekazywaniu poczty, czy niekompetentni pracownicy, to problemy, z którymi będziemy mogli się zmierzyć, jeśli wybierzemy nieodpowiednią firmę.