7,5 km sieci ciepłowniczej, 32 węzłów cieplnych  zakupiło Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. od Rejonowej Spółki Ciepłowniczej Sp z o.o. Dzięki temu spółka rozszerzy ofertę w zakresie likwidacji kolejnych źródeł niskiej emisji oraz zapewni ciągłość i bezpieczeństwo dostawy ciepła klientom, którzy od dawna zabiegali o wyeliminowanie pośrednika. Dotychczasowi odbiorcy RSC mogą liczyć na niższe opłaty za ciepło.
 
Umowa, którą PEC zawarł z RSC obejmuje m.in. przejęcie majątku ciepłowniczego zapewniającego dostawę ciepła do 65 obiektów na moc cieplną 8,55 MW. Zakupiona infrastruktura leży w Rozbarku w rejonie ulic: Tuwima, Kilara, Chorzowskiej, Witczaka oraz w Śródmieściu w okolicach ulic: Katowickiej, Józefczaka, Miarki, Rostka, Moniuszki, pl. Sikorskiego oraz w Zamłyniu.
 
Naszymi klientami, oprócz mieszkańców wspólnot, stanie się także 10 obiektów użyteczności publicznej, takich jak np. Opera Śląska, Teatr Rozbark, IV LO czy Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna - mówi Sławomir Kamiński, dyrektor ds. technicznych PEC SP. z o. o.
W związku z kupnem infrastruktury ciepłowniczej obecnie w trakcie podpisywania jest 45 umów sprzedaży ciepła wraz ze zleceniami oraz 11 zleceń na dostawę ciepła z kontrahentami, z którymi zawarte były już umowy sprzedaży ciepła.
 
Dzięki tej inwestycji nasza spółka zapewni ciągłość i bezpieczeństwo dostawy ciepła m. in. do 29 budynków należących do wspólnot mieszkaniowych. Dla nowych odbiorców oznacza  to likwidację taryfy przesyłowej RSC, co z kolei przełoży się na niższe opłaty za ciepło  - mówi Sławomir Kamiński.
 
Zakup majątku dla przedsiębiorstwa oznacza przede wszystkim powiększenie rynku zbytu oraz możliwość dalszego rozwoju bytomskiego systemu ciepłowniczego. Dla nowych odbiorców w tym rejonie to korzyść w postaci zmniejszenia opłaty przesyłowej, unowocześnienie infrastruktury i bezpieczne dostawy ciepła, a dla wszystkich mieszkańców możliwość nowych podłączeń, co z pewnością wpłynie na ograniczenie niskiej emisji w Bytomiu.


Autor: AK