Polacy chętnie pożyczają pieniądze przez Internet, ponieważ to wygodne, a do tego to szybki sposób na pozyskanie potrzebnych środków. Ważne jednak, żeby pożyczyć pieniądze jak najtaniej. Dobrym rozwiązaniem może okazać się pożyczka za darmo.

pożyczka internetowa za darmo

W Polsce zaciągają pożyczki i osoby młode, i seniorzy. W rezultacie 42% Polaków spłaca jakąś pożyczkę. Najczęściej klientami firm pożyczkowych są osoby w wieku 35-49 lat (33%), nieco mniej jest osób w wieku 18-34 lata (30%). Dużym zainteresowaniem cieszą się szybkie pożyczki przez Internet, a wśród nich – także oferty promocyjne.

Warto zauważyć, że średnia wartość pierwszej pożyczki wzrosła od 2012 roku dwukrotnie i wynosi przeważnie 940 zł1. Niektóre firmy pożyczają jednak zdecydowanie wyższą kwotę w ramach pierwszej pożyczki (np. 3000 zł).

– Pierwsza pożyczka bez oprocentowania dla nowych klientów to atrakcyjna oferta. Nic dziwnego, że cieszy się dużym zainteresowaniem. Dodatkowym atutem pożyczek internetowych jest to, że wszystkie formalności można załatwić online i nie trzeba w tym celu w ogóle wychodzić z domu – zauważa ekspert Vivus.pl. – Warto podkreślić, że dzięki innowacyjnym narzędziom firmy pożyczkowe dokonują szybkiego scoringu klienta, co znacznie skraca proces pożyczkowy i przyspiesza pożyczanie pieniędzy – dodaje ekspert.

Darmowe pożyczki – czy naprawdę są za 0 zł?

Na początek trzeba wyjaśnić, czy pożyczki internetowe za 0 zł są naprawdę za darmo. Budzi to wątpliwości części konsumentów. Trudno przecież zrozumieć, dlaczego ktoś jest gotowy pożyczyć pieniądze zupełnie za darmo, skoro prowadzi biznes pożyczkowy. Jednak wiele firm ma w swojej ofercie darmowe pożyczki i warto ich szukać – są naprawdę za 0 zł. To oznacza, że oddaje się dokładnie taką samą kwotę, jaką się pożyczyło, bez żadnych dopłat i odsetek.

Dlaczego zatem pożyczkodawcy decydują się na udostępnianie darmowych pożyczek? Jeszcze do niedawna na rynku pożyczkowym panowała ogromna konkurencja. Epidemia koronawirusa ograniczyła działalność części podmiotów, ale nadal trwa między nimi rywalizacja. Darmowa pożyczka może być postrzegana jako inwestycja w klienta. W ten sposób firmy chcą przyciągnąć do siebie nowych pożyczkobiorców i przekonać ich do swojej oferty oraz obsługi. Liczą zatem, że klient zostanie z nimi na dłużej. Trzeba jednak podkreślić, że zobowiązanie darmowe jest promocyjne, a warunki tej promocji obowiązują najczęściej, gdy klient spłaci pożyczkę w terminie. W przeciwnym razie oferta zmienia się w standardową i pożyczka przestaje być darmowa.

Kto może skorzystać z darmowej pożyczki?

Należy także wyjaśnić, dla kogo dostępne są darmowe pożyczki. Niestety, nie każdy konsument może z nich skorzystać i to trzeba wziąć pod uwagę, poszukując zobowiązania za 0 zł. Darmowe pożyczki są najczęściej skierowane do nowych klientów. Dlatego mówimy o pierwszej pożyczce za darmo. Co to oznacza? Zazwyczaj to, że dany konsument nigdy wcześniej nie korzystał z oferty określonej firmy pożyczkowej. Niekiedy uwzględniana jest kilkuletnia przerwa w korzystaniu z oferty. Na marginesie warto dodać, że zdarzają się także firmy pożyczkowe, które proponują na przykład co piątą lub dziesiątą pożyczkę za darmo w ramach promocji.

Oprócz tego, że konsument musi być nowym klientem, żeby skorzystać z pierwszej darmowej pożyczki, to jeszcze musi spełnić inne warunki określone przez danego pożyczkodawcę. Zazwyczaj trzeba mieć określony wiek minimalny (np. 19 lat), niekiedy również jest określany maksymalny (np. 78 lat), posiadać aktywny numer telefonu komórkowego, konto w banku, adres e-mail. Przede wszystkim jednak trzeba mieć stały dochód, dobrą historię kredytową w BIK i nie figurować w rejestrach dłużników.

Ile pieniędzy można pożyczyć?

Pierwsza darmowa pożyczka to kusząca oferta, ale trzeba mieć świadomość, że zwykle można wtedy pożyczyć niższą kwotę niż przy kolejnych zobowiązaniach. U jednego pożyczkodawcy może to być tylko kilkaset złotych, u drugiego – kilka tysięcy. Każda firma pożyczkowa ustala to samodzielnie. Wszystko to wynika z faktu, że nowy klient nie jest jeszcze dobrze znany pożyczkodawcy, więc ten musi zachować ostrożność. Z drugiej strony promowani są stali klienci, którzy otrzymują dostęp do wyższych kwot. Warto o tym pamiętać, gdy szukamy darmowej chwilówki.

Jak zaciągnąć darmową pożyczkę?

Zaciągniecie pierwszej darmowej pożyczki nie jest skomplikowane, chociaż wymaga załatwienia nieco więcej formalności niż przy kolejnym zobowiązaniu. Trzeba przede wszystkim utworzyć profil klienta (różnie to się nazywa w różnych firmach pożyczkowych). To wymaga wypełnienia nieskomplikowanego formularza. Wpisujemy tam dane osobowe, a przede wszystkim dane na temat źródła i wysokości dochodu. Potem trzeba potwierdzić swoje dane przelewem weryfikacyjnym. Po pozytywnej weryfikacji otrzymamy propozycję pożyczki, a na skrzynkę e-mail zostanie przesłana umowa pożyczki.

Pierwsza pożyczka za darmo to może być doskonała okazja, żeby pozyskać pieniądze bez żadnych kosztów. Warto jednak sprawdzić wiarygodność pożyczkodawcy, zanim podpiszemy umowę.

 

1 https://static1.squarespace.com/static/51bf101ae4b010d205f86e84/t/5c793f8feb393112bb05852c/1551450003156/Sektor+po%C5%BCyczek+pozabankowych+-+dwie+strony+rynku+%281%29.pdf