Zbita szybka w smartfonie – kiedy naprawa się opłaca?

Każdy użytkownik smartfona przynajmniej raz w życiu przeżył mały atak serca, kiedy telefon wylądował na domowej podłodze, a co gorsza, na chodnikowej kostce brukowej. W takiej sytuacji możliwe są tylko dwa scenariusze – ekran jest cały lub uległ uszkodzeniu. Drugi wariant najczęściej oznacza konieczność bezzwłocznego oddania urządzenia do naprawy. Czy jednak w przypadku każdego smartfona wymiana zbitej szybki jest opłacalna? Kiedy zatem warto naprawić telefon, a kiedy wymienić go na nowy?

Zbita szybka czy uszkodzony wyświetlacz?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, jak poważne skutki wystąpiły po zbiciu przedniej szybki w smartfonie. Ekran w smartfonie składa się bowiem z trzech elementów – zewnętrznej szybki ochronnej, digitizera oraz wyświetlacza. Jak zatem samodzielnie przeprowadzić test? Wystarczy określić zakres działania ekranu dotykowego. Gdy mimo uszkodzenia ekran działa nienagannie i bez zakłóceń, najprawdopodobniej wystarczy wymienić szybkę. Jeśli ekran nie reaguje na dotyk jest to najczęściej równoznaczne z awarią digitizera. Najczarniejszy scenariusz to uszkodzenie wyświetlacza, które objawia się brakiem obrazu.

Wymiana zbitej szybki w smartfonie

W przypadku uszkodzenia jedynie przedniej szybki w smartfonie jego naprawa lub wymiana nie powinna generować wysokich kosztów. Usunięcie awarii wydaje się bardziej opłacalnym zabiegiem niż wymiana urządzenia na nowy model, zwłaszcza gdy było ono użytkowane od niedawna. Wymiana szybki w iPhonie również uważana jest za usługę korzystną finansowo, głównie w kontekście wartości telefonu. Sama wymiana nie należy bowiem do najtańszych, jednak biorąc pod uwagę powolny spadek wartości iPhone’ów na rynku zbytu, inwestycja w przywrócenie urządzenia do stanu idealnego koniec końców okazuje się opłacalna.

Wymiana wyświetlacza w smartfonie

Konieczność wymiany całego modułu wyświetlacza jest równoznaczna ze sporym wydatkiem, niezależnie od modelu smartfona. Warto pamiętać, że niesprawny wyświetlacz będący wynikiem widocznego uszkodzenia mechanicznego nie podlega gwarancji u niemal wszystkich producentów elektroniki, dlatego warto dokładnie przemyśleć, czy zepsuty wyświetlacz w stosunkowo starym telefonie nie jest dobrym pretekstem dla wymiany smartfona na nowszy model. Nie dotyczy to jednak iPhone’ów, których naprawa niemal zawsze się opłaca – wysoka wydajność i nieprzeciętna żywotność smartfonów Apple sprawia, że nawet kilkuletnie modele wciąż są obiektem pożądania miłośników nowoczesnych technologii.

Zbita szybka w iPhonie – gdzie szukać pomocy?

Apple słynie z profesjonalnej pomocy technicznej, jednak naprawa iPhone’a w autoryzowanym serwisie to koszt często przewyższający możliwości finansowe niektórych posiadaczy „jabłka”. Odpowiedzią na ich oczekiwania są pogwarancyjne serwisy Apple, w których jakość usług nie odbiega od jakości, z jaką można spotkać się bezpośrednio u producenta. Na mapie Polski powstaje coraz więcej profesjonalnych serwisów iPhone, głównie w Warszawie i innych większych miastach, gdzie wymiana zbitej szybki czy wyświetlacza przebiegnie szybko i sprawnie.