Biznes franczyzowy - czy na pewno jest opłacalny?

Mając dobry i unikatowy pomysł na własny biznes warto zaryzykować i zainwestować w niego swoje bądź pożyczone środki. Co jednak mają zrobić osoby bez konkretnego pomysłu na firmę, które jednak czują i są pewne tego, że ich powołaniem jest prowadzenie własnej działalności? W takim przypadku najlepszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie biznes franczyzowy. Obecnie rynek ten jest na tyle bogaty, dający wiele różnych możliwości, że bez wątpienia każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, dającego nie tylko satysfakcję z pracy, ale również przy odpowiednim wysiłku godziwe zarobki.

Czym jest franczyza?

Franczyza jest jednym ze sposobów prowadzenia działalności gospodarczej, zyskujący sobie w ostatnich latach coraz więcej popularności. Rodzaj i zasady relacji pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą bardzo szczegółowo określa umowa zawarta pomiędzy stronami. Zgodnie z przepisami musi być ona zawsze sporządzona w formie pisemnej. Franczyna to biznes prowadzony pod szyldem znanej marki, co szczególnie niedoświadczonym przedsiębiorcom daje duże możliwość do nauki i rozwoju prowadzenia biznesu, przy wsparciu bardziej doświadczonych partnerów biznesowych.

Czy warto inwestować w biznes franczyzowy?

Wbrew powszechnej opinii, posiadanie biznesu franczyzowego ma wiele zalet, i to dla obu stron zawierających pomiędzy sobą umową franczyzową. Główną zaletą takie formy prowadzenia działalności gospodarczej jest nie tylko możliwość zarobkowania, ale również zyskać poczucie bezpieczeństwa (w końcu jest to inwestycja w sprawdzony biznes) oraz wiedzę i doświadczenie, co może zaprocentować ciekawymi projektami w dalszej przyszłości. Franczyzobiorca przez cały czas może liczyć na wsparcie i szkolenia, co jest często nieosiągalne w przypadku prowadzenia biznesu samodzielnie, bez wsparcia znanej i cenionej marki. Bazę sieci znajdziesz na stronie Franczyza w Polsce, gdzie dostępne są również aktualności z rynku.

Na biznesie franczyzowym zyskuje nie tylko franczyzobiorca, ale również i franczyzodawca, który przede wszystkim dzięki takiej umowie zyskuje szanse jeszcze bardziej intensywnego rozwoju swojej działalności. Ponadto zwiększa on grono swoich wiernych partnerów, którym również bardzo zależy na tym, aby biznes funkcjonował płynnie i odnosił sukcesy w swoim sektorze.

Wady biznesu franczyzowego

Choć biznes franczyzowy ma wiele zalet, to nie jest on jednak pozbawiony wad. Choć franczyzobiorca może na takim układzie wiele zyskać, to jednak taka forma prowadzenia działalności jest też obarczona pewnego rodzaju ryzykiem, przede wszystkim w zakresie wykupu licencji. Dodatkowo niezależnie od osiąganych obrotów, franczyzobiorca jest zobowiązany na miesięczne wypłacanie pewnej kwoty na rzecz franczyzodawcy. Ponadto nie ma on pełnej swobody w podejmowaniu wielu decyzji odnoszących się do prowadzonej działalności. Franczyzodawca w pełni kontroluje markę, a każda innowacja czy zmiana zanim jeszcze zostanie wprowadzona, musi zyskać jego aprobatę. Choć w pewnym stopniu jego swoboda jest ograniczona, to jednak w przypadku podjęcia jakiejkolwiek złej decyzji, franczyzobiorca ponosi w pełni odpowiedzialność za ich konsekwencje.