Inauguracja Śląskich Spotkań Europejskich



Wymianie doświadczeń dotyczących współpracy Górnego Śląska z regionami zagranicznymi, poświecone zostało pierwsze w tym roku szkolnym Śląskie Spotkanie Europejskie - idea, która ma swój początek w Bytomiu i polega na przybliżaniu młodzieży wiedzy o Unii Europejskiej.

Uczestnikami spotkania, które zorganizowano w Siemianowicach Śląskich, tym razem nie byli uczniowie, lecz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz działacze społeczni. Był to czas na wymianę doświadczeń pomiędzy Bytomiem a Siemianowicami Śląskimi w zakresie współpracy z zagranicą.

Gośćmi spotkania, w którym udział wziął wiceprezydent Adam Fras, była m.in. Agata Żak z Departamentu Gospodarki i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, która przedstawiła temat współpracy Województwa Śląskiego z zagranicą. Z kolei Ambasador Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej w Siemianowicach Śląskich Wojciech Gosek, wygłosił referat na temat Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej w Siemianowicach Śląskich.

Śląskie Spotkania Europejskie powstały na bazie Bytomskich Spotkań Europejskich zainicjowanych przez obecną senator Halinę Biedę w 1998 roku. W spotkaniach organizowanych w naszym mieście uczestniczyła młodzież z bytomskich szkół, która ze swoimi rówieśnikami z innych krajów poznawała m.in.: historię i kulturę państw Unii Europejskiej.

Cykl Śląskich Spotkań Europejskich jest realizowany w ramach promocji działań edukacyjnych, związanych z tematyką międzykulturowego dialogu, który zwraca szczególną uwagę na współpracę między narodami, kształtując równocześnie pozytywny obraz Polski i Polaków za granicą. Kolejne spotkanie w ramach Śląskich Spotkań Europejskich zaplanowano pod koniec października.

Konferencja została objęta honorowym patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Konsula Honorowego Republiki Federalnej Niemiec

Galeria zdjęć:



Autor: AK
Zdjęcia: archiwum UM Bytom