UM Bytom: #1920BytomŚląskPolska
Pokaz uzbrojenia polskiego i sowieckiego, inscenizacja wydarzeń związanych z Bitwą Warszawską, a także prezentacja historii związanej z wojną polsko-bolszewicką w 1920 roku. To największe atrakcje dzisiejszego pikniku historycznego w ramach projektu # 1920BytomŚląskPolska”, z okazji obchodzonej w tym roku 100. rocznicy wiktorii Polaków nad bolszewikami.
Bitwa Warszawa to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii najnowszej Polski. Zwycięstwo Polaków w sierpniu 1920 nad bolszewikami przesądziło o niepodległości naszego kraju, a także zahamowało pochód komunizmu na zachód Europy. Udział w tym zwycięstwie mieli również żołnierze 1 Pułku Strzelców Bytomskich, którzy bronili ważnego obszaru tzw. Przedmościa Warszawskiego, walcząc w rejonie fortów Dębe oraz Zegrze.
Z okazji obchodzonej w tym roku 100. rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami pod Warszawą w sierpniu 1920 roku, w Parku im. Franciszka Kachla zorganizowano piknik historyczny, w którym przypomniano najważniejsze wydarzenia związane z warszawską wiktorią. Bytomianie mogli nie tylko zobaczyć pokaz uzbrojenia wojsk walczących pod Warszawą w 1920, ale również prezentacje strojów z początku XX wieku oraz inscenizację historyczną, w której zaprezentowano najważniejsze fragmenty Bitwy Warszawskiej: atak bolszewików na polskie pozycje, kontratak wojsk polskich, uwolnienie jeńców, rozbrojenie sowietów oraz bitwa z udziałem artylerii.
Projekt # 1920BytomŚląskPolska” ma na celu upamiętnienie ważnych procesów związanych z umocnieniem odzyskanej niepodległości i wydarzeń - Bitwy Warszawskiej i II powstania śląskiego, których setną rocznicę obchodzimy w 2020 roku .
Organizatorem wydarzenie było Bytomskie Centrum Kultury oraz gmina Bytom, a projektowi towarzyszyły wykłady dr Joanny Lusek, historyka z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu na temat sytuacji śląskich kobiet w latach 20. XX wieku oraz bytomskiego historyka Tomasza Saneckiego Walczyli o Polskę i polski Śląsk - Historia 1 Pułku Strzelców Bytomskich.
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego Koalicje dla Niepodległej # wiktoria1920”.
Autor:Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek
Urząd Miejski w Bytomiu, bytom.pl/1920bytomslaskpolska
Ostatnie Artykuły

Zużyte huśtawki i drabinki idą do odnowy. Trwa przegląd placów zabaw w Bytomiu

Historyczny start Polaków w goalballu pod wodzą bytomskich trenerów

Estakada w Chorzowie znów pod ruchem. Autobusy i tramwaje wracają na trasy

Zwężenie na Jana Pawła II. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami

Po 60 latach od matury znów usiedli razem bytomscy absolwenci

Tysiące psów i mocna rywalizacja wrócą do Szombierek

W Bytomiu gra z policją sprawdziła, kto naprawdę umie ratować życie

Książka od pomysłu do druku - bytomska wystawa pokazuje kulisy papieru

Od rana w Bytomiu trwają kontrole - kierowcy mogą stracić prawo jazdy

Nowy plan dla Bytomia. Od niego zależą domy, działki i inwestycje

W Rotundzie znów rozłożą kości K20 i uruchomią wyobraźnię

Blisko 400 zawodniczek w Bytomiu. Najmłodsza miała tylko 5 lat

W Bytomiu kontrola od ładunku skończyła się dożywotnim zakazem

Na pl. św. Barbary stanęły dmuchańce i sportowe konkurencje
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Bytomiu-Szombierkach - msze, kancelaria, sakramenty
- ZUS Biuro Terenowe w Bytomiu - kontakt, godziny, sprawy emerytalne i rezerwacja wizyt
- Cen - Med Specjalistyczny Ośrodek Badań i Porad Lekarskich w Bytomiu - kontakt, godziny, informacje
- III Komisariat Policji w Bytomiu - kontakt, dzielnicowi, zgłaszanie spraw
- Parafia Wniebowzięcia NMP w Bytomiu - kontakt, kancelaria, sakramenty
- Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku - kontakt, zapisy, zajęcia i opłaty
