Główne założenia ogrodu japońskiego

Ogród japoński to zdecydowanie najpiękniejszy i najbardziej czasochłonny pomysł na aranżację działki. Jest to przestrzeń, gdzie liczy się nawet najdrobniejszy szczegół. Takie ogrody wymagają od nas mnóstwo pracy, wiedzy oraz zaangażowania. Efekt końcowy jednak może przerosnąć oczekiwania każdego domownika czy gościa. Poniżej dowiesz się o najważniejszych kwestiach przy projektowaniu takiego ogrodu.

Główne założenia ogrodu japońskiego

Ogród japoński musi być krajobrazem w miniaturze. Wywodzi się to z tradycji buddyjskiej, gdzie każdemu elementowi przypisywano jakieś znaczenie. Dlatego wszystkie części ogrodu są bardzo istotne i mają one znaczenie dla całości. Musimy więc pamiętać o tym, żeby dbać o wszystkie szczegóły.

Dzięki minimalistycznemu podejściu do aranżacji ogrodu japońskiego, jest on bardzo elegancki. Na pierwszy rzut oka wydaje się on uporządkowany oraz prosty. Dopracowywany jest on jednak w najmniejszych szczegółach. Mamy tutaj do czynienia z niewielką liczbą roślin oraz innych elementów, dzięki czemu takie ogrody sprawiają wrażenie przestrzennych. Mogą być one jednak z powodzeniem planowane również na mniejszych działkach. Wszystkie elementy powinny sprawiać wrażenie, że znajdują się one w tym miejscu od wielu lat. Najważniejszą zasadą jest harmonia, która wynika z asymetrii. Ogród powinien odzwierciedlać dwie siły. Warto więc zestawić ze sobą światło z cienie czy kamienie z wodą. W ten sposób zadbamy o odpowiedni ład w naszym ogrodzie. Więcej o aranżacji ogrodów przeczytasz na https://brzozowisko.com/

Najważniejsze elementy ogrodu japońskiego

Warto wspomnieć również o najważniejszych elementach ogrodu japońskiego, który musi posiadać każda działka. Jednym z tych elementów jest woda, która oznacza ruch i spokój. Musi być ona wprawiona w ruch. Najczęściej używa się do tego dwóch oczek wodnych, które są połączone ze sobą strumykiem albo wodospadem. Układ ten wymaga na ogrodzie nierówności terenu, co jest kluczowe w ogrodzie japońskim. W ten sposób odwzorowujemy rzeczywistość.

Następnie musimy pamiętać o użyciu kamieni naturalnych. Symbolizują one trwałość oraz niezmienność natury. W takich ogrodach stosuje się najczęściej jasne kamienie o regularnym kształcie. Jeżeli chodzi o ścieżki, to wysypujemy kruszywo, które nie może się krzyżować z kamieniami.

Rośliny, które znajdują się w takim ogrodzie również muszą podlegać ścisłej kontroli. Najczęściej wybiera się rośliny zimozielone, które zamierają późną jesienią lub na początku zimy. Warto więc postawić na byliny, które kwitną mało i rzadko. Ciekawym rozwiązaniem są również formowane drzewka i porośnięte mchem głazy, które są kluczowymi elementami ogrodu japońskiego. Warto również pamiętać o dekoracjach, takich jak kamienne latarenki, mostki czy figurki. Elementy te muszą być postarzone inaczej ciężko będzie nam uzyskać efekt ogrodu japońskiego.

Projektowanie zacznij od wody

Jeżeli decydujesz się na założenie swojego ogrodu japońskiego, warto na początku stworzyć szczegółowy plan działki, a następnie zająć się wodą. Jak już wcześniej pisaliśmy, woda jest kluczowym elementem w takim ogródku. Musimy więc znaleźć miejsce na najlepiej dwa oczka wodne, które będą się ze sobą łączyć tworząc strumyk lub wodospad. Wymaga to od nas odpowiedniego ukształtowania terenu, dlatego warto się tym zająć na samym początku.

Tworzenie takiego ogrodu jest z pewnością trudnym zadaniem jednak, gdy już skończymy naszą robotę zdecydowanie będziemy zadowoleni. Pomimo tego, że kosztuje nas to wiele trudu, efekt końcowy jest po prostu zachwycający.