Kalkulator kredytu konsolidacyjnego – jak to działa?

Kredyt konsolidacyjny to bardzo ciekawy rodzaj zobowiązania bankowego, którego celem jest scedowanie wszystkich dotychczasowych zobowiązań Kredytobiorcy w jedną, łatwiejszą do spłaty ratę. Oczywiście nie oznacza to, że Kredytobiorca zyska na takim rozwiązaniu. Pożyczone pieniądze i tak musi on oddać, aczkolwiek ich czas kredytowania będzie o wiele dłuższy. Dzięki temu miesięczne obciążenie jego budżetu będzie o wiele mniejsze.

Kredyt konsolidacyjny to bardzo ciekawy rodzaj zobowiązania bankowego, którego celem jest scedowanie wszystkich dotychczasowych zobowiązań Kredytobiorcy w jedną, łatwiejszą do spłaty ratę. Oczywiście nie oznacza to, że Kredytobiorca zyska na takim rozwiązaniu. Pożyczone pieniądze i tak musi on oddać, aczkolwiek ich czas kredytowania będzie o wiele dłuższy. Dzięki temu miesięczne obciążenie jego budżetu będzie o wiele mniejsze.

Kalkulacja kosztów kredytu – narzędzia internetowe
Obliczenie "z głowy" wszystkich istotnych parametrów kredytu konsolidacyjnego jest bardzo trudne. Ich wysokość zależy w głównej mierze od oferty konkretnego banku a tej – jak to często bywa – w gruncie rzeczy nie znamy. Istnieją jednak i takie narzędzia internetowe, które ułatwiają porównanie poszczególnych ofert ze sobą. I choć uzyskane w ten sposób wyniki nie zawsze są do końca zgodne z prawdą, to jednak dają one ogólny wgląd w sytuację Kredytobiorcy. Kalkulatory konsolidacyjne – bo o nich mowa – to aplikacje internetowe, których baza danych jest spięta z ofertami pewnej liczby banków. Dzięki temu kredytobiorca może porównać wybrane oferty kredytowe, przedstawiając w odpowiednio skrojonym formularzu, wszystkie najważniejsze informacje dotyczące posiadanych przez siebie zobowiązań. Co ciekawe, większość kalkulatorów konsolidacyjnych posiada możliwość automatycznego wysłania wniosku o konsolidację kredytu (ranking kredytów polecamy na 17bankow.com) do wybranego banku. Jeśli dany wniosek zostanie przeanalizowany pozytywnie, to Klient banku będzie mógł realizować resztę niezbędnych formalności, czyli udokumentowaniem wszystkich istniejących zadłużeń.

Kalkulator kredytu konsolidacyjnego – elementy składowe
W profesjonalnie zaprojektowanym i napisanym kalkulatorze konsolidacyjnym, znajdziemy kilka ciekawych pól, których wypełnienie jest niezbędne w celu uzyskania kompleksowej informacji na temat wybranego zobowiązania.

Suma i typ zadłużenia – w tym polu wpisujemy całość naszego zobowiązania. W związku z tym, że mowa tu o kredycie konsolidacyjnym, łączną kwotę zadłużenia dzielimy na odpowiednie części i przypisujemy je do określonych typów zobowiązań. Jest to szczególnie ważne, gdyż niektóre banki nie konsolidują niektórych form zobowiązań (np. zaciągniętych wcześniej pożyczek). Funkcję tą można również wykorzystać do symulowania zmiennych kosztów kredytowych w przypadku wcześniejszego spłacenia któregokolwiek z konsolidowanych zobowiązań.

Przewidywalny okres spłaty – w kalkulatorze konsolidacyjnym przyszły Kredytobiorca może określić, jak długi czas spłaty go interesuje. Co ważne – okres kredytowania konsolidacji będzie najprawdopodobniej znacznie wydłużony w stosunku do czasu kredytowania poprzednich zobowiązań. Warto mieć to na względzie przy analizie dostępnych ofert konsolidacji.

Wysokość oprocentowania – niektóre, bardziej zaawansowane kalkulatory konsolidacyjne, pozwalają na wprowadzenie oczekiwanej wysokości oprocentowania kredytu konsolidacyjnego. Dzięki temu wśród wyników wyszukiwania odnajdziemy wyłącznie takie oferty, które – jeśli się znajdą – będą spełniać oczekiwania Kredytobiorcy. Wśród nich znajdą się również oferty promocyjne, których oprocentowanie będzie uzależnione od wielu różnych ofert dodatkowych. Warto je przejrzeć, by móc mieć pełną świadomość wybranej oferty.

Funkcja przesłania wniosku – większość kalkulatorów kredytów konsolidacyjnych posiada specjalny odnośnik, dzięki któremu Użytkownik może przesłać wniosek o kredyt konsolidacyjny bezpośrednio do interesującego go banku. Wniosek zostanie sporządzony na podstawie wprowadzonych do formularzy danych i – co ważne – nie będzie miał charakteru wiążącego. Mówiąc prościej – będzie to jedynie informacja o tym, na jakich (bardziej precyzyjnych) warunkach kredyt będzie mógł być udzielony.

Dochody – to bardzo ważna część analizy zdolności finansowej. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie kalkulatory proszą o podanie ich wysokości. Jeśli już tak jest, to najprawdobniej osoba zainteresowana kredytem będzie musiała przedstawić też szacunkowe koszty utrzymania gospodarstwa domowego i liczbę znajdujących się w nim osób. Dane te nie są jednak aż tak istotne z punktu na tym etapie wyboru określonej oferty.

Kalkulator kredytu (najlepszy na: https://www.17bankow.com/kalkulator-kredytowy) konsolidacyjnego może być zaprojektowany z myślą o preferowaniu ofert wybranych banków. Dlatego warto skorzystać z kilku takich narzędzi (czasem trudno tu o niezależność) i na ich podstawie podjąć właściwą decyzję. Przy poszukiwaniu najlepszej oferty warto też zwrócić uwagę na jej szczegóły. Większość kalkulatorów korzystających z bankowych baz danych udostępnia takie informacje. Może się bowiem okazać, że najkorzystniejsza z naszego punktu widzenia oferta, będzie dla nas całkowicie nieosiągalna.

Podsumowanie
Kalkulator kredytu konsolidacyjnego nie jest narzędziem wiążącym i wykorzystuje się go wyłącznie w roli informacyjnej i orientacyjnej. Niemniej już na tym etapie można w dość łatwy sposób wykreślić te oferty, które z różnych przyczyn są dla nas nieosiągalne lub też niekorzystne. Dopiero na podstawie tych danych będzie można wybrać kilka banków, w których ewentualnie będziemy wnioskować o kredyt.