Zakup złota - podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę

Złoto jest aktywem, które opiera się niemal każdemu kryzysowi. Od wieków używane jako środek płatniczy, honorowane na całym świecie, ponownie podbija polski rynek - głównie za sprawą pandemii i kroczącego wraz z nią kryzysu gospodarczego, który wpływa niekorzystnie na tradycyjne waluty. Z oczywistych względów inwestycja w złoto jest jedną z najlepszych, ale passa zawsze stwarza ryzyko oszustwa. Na co zwrócić uwagę kupując złoto? 

Kup Pan sztabkę kontra mennica

Inwestycja w złoto musi być pewna i bezpieczna. Kupowanie z niepewnego źródła po tzw. okazyjnej cenie może okazać się tragiczne w skutkach. Po pierwsze dlatego, że czarny rynek pełen jest podróbek - a laikowi trudno ocenić na pierwszy rzut oka, czy to, co kupuje, to rzeczywiście jest złoto. Po drugie, można nieświadomie stać się uczestnikiem przestępstwa - brak pewnego źródła, to zwiększone ryzyko, że złoto pochodzi np. z kradzieży. 

Jak słusznie zauważa serwis sigg.org.pl, złoto należy zawsze kupować od sprawdzonych sprzedawców, a więc w mennicach lub biurach sprzedaży i skupu złota. Naturalnie warto porównywać ceny, ale podejrzanie niska kwota zakupu powinna zwiększyć czujność kupującego. Odwiedź także serwis sigg.org.pl gdzie dowiesz się, jak inwestować w złoto?

Aktywa z certyfikatem

Jeśli chcemy bezpiecznie ulokować swoje oszczędności, koniecznie wybierajmy złoto inwestycyjne dostępne w sztabkach lub w monetach. Monety o tej samej wadze co sztabki są droższe, więc jeśli to one znajdują się w kręgu zainteresowań, warto dowiedzieć się, jak dużo jest ich na rynku. Lepiej zdecydować się na mniejszy nakład, który z czasem będzie bardziej pożądanym produktem. 

Każda sztabka - nawet o najmniejszej wadze - musi zawierać certyfikat. Na małych sztabkach jest on wybity, na większych dołączony. Certyfikat autentyczności zawiera takie dane jak: 

  • nazwa mennicy,
  • próba złota (999,9),
  • gramatura,
  • indywidualny numer seryjny.

Sztabki o mniejszej wadze są zabezpieczane opakowaniem CertiPack, które nie tylko potwierdza ich autentyczność, ale też chroni je przed zniszczeniem i ułatwia bezpieczne przechowywanie.

Tajemnicze LBMA - czyli plus!

Złoto, które zamierza się kupić, powinno być najwyższej jakości. W praktyce oznacza to m.in. wysoką próbę oraz nadzorowaną jakość. Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że sztabki posiadają akredytację LBMA. Laikowi, który wkracza do tego świata, niewiele to mówi, a tymczasem jest to ważny drogowskaz dotyczący jakości.

LBMA - London Bullion Market Association - to stowarzyszenie działające przy londyńskiej giełdzie kruszców, które nadzoruje jakość złota i przyznaje akredytację tylko tym mennicom, które spełniają wszystkie wysokie wymagania. 

Akredytacja LBMA nie jest udzielana dożywotnio. Mennice są cyklicznie kontrolowane, aby złoto przez nie wytwarzane zawsze było najwyższej próby, pozbawione wad i najdrobniejszych niedoskonałości. Złoto posiadające akredytację stowarzyszenia może być sprzedawane poza mennicą i jest pożądane na całym świecie.

Kupując złoto, należy zwrócić uwagę na jego certyfikat, posiadaną akredytację i cenę, która powinna korespondować z trendami na rynku. Warto dodać, że inwestycja w złoto jest bezpieczną lokatą, która przynosi zyski. Kruszec jest aktywem, który nie podlega opodatkowaniu, a więc jest traktowany jak waluta, ale jego przewagą nad tradycyjnymi aktywami jest to, że skutecznie opiera się inflacji i dewaluacji.