Badanie techniczne pojazdu - najważniejsze informacje

Wszystkie pojazdy, które poruszają się po drogach, muszą przechodzić okresowo badanie techniczne. Powinno być ono wykonywane raz w roku. Wyjątek od tej reguły mogą stanowić samochody nowe, gdzie pierwsze badanie należy wykonać dopiero po upływie 3 lat. Diagnoza przeprowadzana jest na jednej ze stacji kontroli pojazdów, posiadającej odpowiednie uprawnienia. Jak wygląda badanie techniczne pojazdu? Co warto o nim wiedzieć?

  1. Co należy wiedzieć o badaniu technicznym pojazdu?
  2. Jak wygląda badanie techniczne pojazdu?

Co należy wiedzieć o badaniu technicznym pojazdu?

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, iż przegląd techniczny należy przeprowadzić w samochodzie. Warto jednak wiedzieć, że obowiązek ten dotyczy również właścicieli innych pojazdów. Zalicza się do nich między innymi motocykle, skutery, motorowery lub ciągniki. Jeśli właściciel pojazdu zapomni lub po prostu nie zadba o wykonanie przeglądu, musi wówczas liczyć się z możliwymi konsekwencjami. W przypadku kontroli policyjnej narażony jest na otrzymanie mandatu karnego w kwocie 500 zł oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Naturalnie skutkuje to sporą uciążliwością, bowiem dokument będzie trzeba odebrać po pozytywnym przejściu badania w wydziale komunikacji właściwym do miejsca zamieszkania.

Znaczenie ma również OC a przegląd techniczny. Trzeba także zdawać sobie sprawę z tego, iż w przypadku ewentualnego zdarzenia drogowego, osoba będąca poszkodowanym i nie posiadająca przeglądu, może spotkać się z decyzją o pomniejszeniu odszkodowania. Ubezpieczyciel bowiem może dowieść, że to właśnie nieodpowiedni stan techniczny pojazdu był elementem kluczowym dla powstałych uszkodzeń. Więcej informacji na temat przeglądów, ubezpieczeń OC/AC lub rejestracji pojazdów znaleźć można za pośrednictwem strony internetowej specjalistka.net.

Jak wygląda badanie techniczne pojazdu?

Podczas badania technicznego pojazdu, należy dokonać jego poprawnej identyfikacji. Chodzi o porównanie numeru VIN z dokumentami pojazdu. Kontrolowane jest także dodatkowe wyposażenie w postaci instalacji gazowej lub haka. Głównym elementem jest przeprowadzenie szczegółowej kontroli wszystkich podzespołów, które odpowiedzialne są za bezpieczeństwo użytkowania pojazdu. Podczas wykonywania czynności, diagnosta sprawdza układ kierowniczy, w tym ewentualne luzy oraz stan drążków kierowniczych. Dla bezpieczeństwa jazdy ogromne znaczenia ma również układ hamulcowy. Przeprowadza się zatem badanie hamowania oraz sprawdza stan hamulca awaryjnego. W przypadku zawieszenia kontroluje się potencjalne luzy elementów metalowo-gumowych. Nadwozie natomiast sprawdzane jest pod kątem stanu elementów nośnych, progów, ram i szyb. Diagnosta skupia się także na prawidłowym działaniu reflektorów, stanie ogumienia, sprawdza również silnik pod kątem ewentualnych wycieków.

Jeśli wykryta zostanie jakaś usterka, nie zawsze oznacza to brak możliwości prawidłowego przejścia przeglądu technicznego. Dzielą się one bowiem na drobne, istotne oraz takie, które stwarzają zagrożenie. W przypadku drobnych mankamentów, pojazd zostanie dopuszczony do dalszego ruchu, jednak właściciel będzie zobowiązany do usunięcia uszkodzenia. Jeśli jednak usterki okażą się poważniejsze, w takim przypadku diagnosta będzie zmuszony zakończyć badanie z wynikiem negatywnym. Wiąże się to również z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Dopiero po dokonaniu naprawy wszystkich wadliwych podzespołów, będzie można ponownie przystąpić do przeglądu technicznego pojazdu. Warto pamiętać o właściwym dbaniu o stan techniczny swojego auta. Chodzi w końcu o bezpieczeństwo na drodze.