Koszty mieszkania - ile wynoszą?

Własne mieszkanie jest dobrem poszukiwanym przez wielu. I choć przy zakupie lokalu zwraca się dużą uwagę na jego cenę, to niezbędna jest także analiza kosztów utrzymania w przyszłości. Ile wynoszą koszty mieszkania i od czego one zależą?

Co wchodzi w skład kosztów mieszkania?

Rodzaje kosztów mieszkania są mniej więcej takie same dla wszystkich nieruchomości. Są to:

  • czynsz do zarządcy nieruchomości,
  • opłata za energię elektryczną,
  • koszt zużycia wody,
  • opłata za gaz,
  • wywóz śmieci,
  • podatek od nieruchomości.

Niektóre z tych składowych nie zawsze występują. Przykładowo są budynki bez dostępu do gazu. Podobnie, czasem wywóz śmieci jest wliczony w czynsz administracyjny.

Ile wynoszą koszty mieszkania?

Podstawową opłatą jest czynsz administracyjny. Kwota ta może być różna i zależy tak naprawdę od konkretnej firmy administracyjnej, ale także od samego budynku. Starsze nieruchomości zazwyczaj mają wyższą stawkę. Jest ona naliczana od metra kwadratowego lokalu użytkowego i waha się od ok. 20 groszy do nawet 2 złotych. To opłata jedynie za samo zarządzanie budynkiem. Do tego należy doliczyć fundusz remontowy, który choć nie jest obowiązkowy, to niemal zawsze występuje. Chroni on przed koniecznością jednorazowego wyłożenia gotówki przez mieszkańców w razie większej awarii w nieruchomości wspólnej. Jego wysokość jest ustalana przez wspólnotę mieszkaniową dowolnie.

Najczęściej jednak trzeba szykować się na koszt 30-50 groszy za metr kwadratowy. W otrzymanym rachunku od zarządcy znajdą się także koszty mediów w częściach wspólnych: oświetlenia klatki schodowej, utrzymania windy, wody zużytej na podlanie trawników czy umycie schodów. Zarządca może również naliczać dodatkowe opłaty, na przykład za windykację, bieżące naprawy albo organizację inwestycji lub remontu.

Pozostałe koszty utrzymania mieszkania

Wśród pozostałych kosztów na pewno największym wydatkiem będzie ogrzewanie. W zależności od lokalu, ciepło może być dostarczane przy pomocy:

  • centralnego ogrzewania,
  • pieca elektrycznego,
  • pieca gazowego,
  • alternatywnych form ogrzewania.

Koszt zazwyczaj liczy się w stosunku do całego roku i wynosi od 600 do nawet 2000 złotych. Zużycie wody na jedno gospodarstwo domowe to ok. 15 m3, które należy przemnożyć przez obowiązujące stawki. Szukając mieszkania na sprzedaż w Częstochowie, trzeba się liczyć z kosztem 9,60 zł za metr sześcienny, ale we Wrocławiu jest to już 11,79 zł. Do tego dochodzi koszt energii elektrycznej, który powinien zamknąć się w kwocie 200 złotych i gazu (jeśli jest w budynku), który stanowi ok. 100 złotych.

Opłata za wywóz śmieci jest zależna od liczby osób w gospodarstwie domowym i wynosi od 7,50 do nawet 35 złotych miesięcznie od osoby. Z kolei maksymalna stawka podatku od nieruchomości wynosi 85 groszy od metra kwadratowego. W przypadku kamienic czy bloków płaci się od procentowego udziału w ziemi, na której stoi budynek.

Średnie koszty utrzymania mieszkania o metrażu ok. 65 m2 przy trzyosobowej rodzinie to ok. tysiąc złotych miesięcznie. To dość sporo, dlatego też warto szukać oszczędności – chociażby przy wyłączaniu światła, kiedy nie jest ono potrzebne lub zakręcaniu wody.