Choć ich ścieżki zawodowe biegły w większości zupełnie innymi torami, wszystkie spotkały się w Bytomiu. Mowa o życiorysach Adama Frasa, Jana Widery, Anny Panas, Krystyny Jankowiak - Markwicy i Zbigniewa Bryjaka, którzy odebrali dziś /28 czerwca/ w Urzędzie Wojewódzkim Srebrne i Złote Krzyże Zasługi nadawane przez Prezydenta RP.
Krzyż Zasługi jest nagrodą dla osób, których praca i zaangażowanie wykraczają poza zwykłe obowiązki służbowe. Odznaczenie mogą być też nadane za ofiarną działalność publiczną czy charytatywną.
Sportowiec, pedagog, samorządowiec
Wśród uhonorowanych znalazł się wiceprezydent Adam Fras, który otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi. Stanowisko trzeciego zastępcy prezydenta Bytomia piastuje od 2018 roku, ale kibice doskonale pamiętają jego występy w hokejowej Polonii Bytom, kiedy klub odnosił największe sukcesy. Adam Fras jest dwukrotnym mistrzem Polski (1989, 1991), brązowym medalistą. W polskiej lidze rozegrał 431 meczów zdobywając 118 bramek.
Od 2020 r. pełni funkcję wiceprezesa PZHL. Nadzorując Ośrodek Sportu i Rekreacji jest odpowiedzialny za szereg inwestycji w bytomską infrastrukturą sportową - w tym za finalizowaną budowę nowoczesnego lodowiska. Nadzoruje również inwestycje poprawiające jakość bytomskiej bazy oświatowej. Dzięki jego determinacji udało się utrzymać w naszym mieście działalność unikalnego w skali kraju Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych.
Tak dla sportu
Z lekkoatletycznej bieżni do wysokiego stanowiska w Ministerstwie Sportu i Turystyki wiodła ścieżka zawodowa kolejnego bytomianinia. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi Jan Widera był trenerem klasy mistrzowskiej w lekkoatletyce i kadry narodowej juniorów, młodzieżowców, seniorów. Jako sportowiec zdobywał tytuł Mistrza Śląska w biegach na dystansach 400 metrów przez płotki. Jest srebrnym medalistą halowych mistrzostw Polski na 400 metrów (1980).
Pod jego skrzydłami największe sukcesy odnosił sprinter i płotkarz Marek Plawgo (złoty medalista Mistrzostw Europy). Jan Widera był także trenerem sprinterki, młodzieżowej mistrzyni Europy, Magdaleny Gorzkowskiej i Jakuba Wierzbickiego, medalisty mistrzostw Europy, Świata i finalisty Igrzysk Olimpijskich dla niesłyszących.
Od maja 2016 r. do września 2019 r. Jan Widera był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, gdzie był odpowiedzialny za sport wyczynowy oraz sport dzieci i młodzieży. Był jednym z inicjatorów i propagatorów innowacyjnego modelu bezpośredniego wsparcia małych i średnich klubów sportowych w ramach Rządowego Programu „Klub”. Program w dużym stopniu przyczynił się do wyrównania szans dzieci i młodzieży w dostępie do aktywności fizycznej. Od września 2019 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu spółki Stadion Śląski przygotowując obiekt do organizacji wielu prestiżowych imprez sportowych, mistrzostw i memoriałów.
Sport, kultura, turystyka
Srebrnym Krzyżem Zasługi została uhonorowana Anna Panas, wieloletnia naczelnik Wydziału Kultury i Sportu UM w Bytomiu. W pracy samorządowej wielokrotnie inicjowała, podejmowała i realizowała liczne przedsięwzięcia znacznie wykraczające poza zakres przypisanych służbowych obowiązków.
Jest jedną z osób, która bardzo szybko dostrzegła szanse turystyki związanej z poprzemysłowym dziedzictwem regionu oraz prowadziła szereg prac związanych z promocją turystyki jak np. wydanie pierwszego po II wojnie światowej przewodnika turystycznego Bytom i okolice, organizacja Rajdów Promienistych z okazji Międzynarodowego Dnia Turystyki.
Anna Panas była pomysłodawczynią ustanowienia Medalu Miasta Bytomia - najważniejszej miejskiej nagrody dla zasłużonych mieszkańców, pełniąc od początku funkcję sekretarza Kapituły Medalu.
Z jej inicjatywy stworzono „Sportowe Laury Bytomia” - nagrody, które od 1998 roku są przyznawane utytułowanym sportowcom. Była wielokrotnie doceniana i wyróżniana przez stowarzyszenia sportowe. W swojej pracy przywiązuje szczególne znaczenie kwestii pozyskiwania środków zewnętrznych. W ten sposób udało się zrealizować w Bytomiu duże projekty takie jak: Program integracji społeczności romskiej w Bytomiu, Bytomska Noc Świętojańska oraz Bytom na 6.
Teatr, muzyka, Becek
Brązowy Krzyż Zasługi otrzymała również Krystyna Jankowiak-Markwica, dyrektorka Bytomskiego Centrum Kultury. Była odpowiedzialna za przeprowadzenie gruntownej rewitalizacji siedziby BCK z wykorzystaniem środków unijnych. Tym działaniem rozpoczęła i przeprowadziła z dużym zaangażowaniem proces zmiany instytucji pod kątem organizacyjnym, programowym, marketingowym. Jej sposób zarządzania oparty na wiedzy, współpracy, inspiracji, wymianie doświadczeń, właściwej komunikacji oraz pozytywnych relacjach, a także konsekwencji działania przynosi sukcesy w każdej dziedzinie.
Ogromne znaczenie ma dla niej dziedzictwo kulturowe, tradycja i historia miejsc oraz lokalnej społeczności, co w swej pracy mocno podkreśla (pomysłodawczyni cyklu His i Her-story - spotkań kulturalno-historycznych w Beceku). W swojej pracy zarówno w instytucji artystycznej, jak i samorządowej wielokrotnie inicjowała, podejmowała i realizowała liczne przedsięwzięcia wykraczające daleko poza zakres przypisanych jej służbowych obowiązków.
Wiedza i doświadczenie
Brązowym Krzyżem Zasługi uhonorowano Zbigniewa Bryjaka, dyrektora Ośrodka Sportu i rekreacji w Bytomiu, hokeistę, olimpijczyka. Rozegrał w polskiej lidze 368 spotkań, a w barwach Polonii Bytom barwach zdobył sześciokrotnie tytuł mistrzostwa Polski i raz wicemistrza.
Po zakończeniu kariery zawodniczej pozostał związany z Bytomiem i z hokejem na lodzie pracując z młodzieżą jako koordynator, trener, asystent trenera. W latach: 2005-2006 był trenerem hokeistów „Polonii” Bytom, a następnie asystentem trenera.
Zbigniew Bryjak od lat jest zaangażowany w działalność wspierającą sportową aktywizację dzieci i młodzieży w Bytomiu. Kierując Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Bytomiu i realizując ważne inwestycje i modernizacje infrastruktury sportowej, przyczynia się do wzrostu znaczenia kultury fizycznej, jako ważnego elementu podnoszenia jakości życia mieszkańców.