Nowa odsłona kampanii profilaktycznej HIV/AIDS Krajowe Centrum ds. AIDS "Czy wiesz że...". Kampania została przygotowana w oparciu o wyniki badań społecznych dotyczących wiedzy na temat HIV/AIDS w naszym kraju oraz najczęstsze tematy poruszane w Poradni Internetowej oraz Telefonie Zaufania HIV/AIDS.
Początek wakacji jest szczególnie istotny z punktu widzenia poruszanej tematyki, ze względu na podwyższony poziom ryzykownych zachowań w tym okresie. Liczba zakażeń w Polsce jest efektem między innymi niskiego poziomu wiedzy o HIV i AIDS i braku odniesienia ryzyka do swojej osoby (tylko około 5-9% osób wykonało choć raz w swoim życiu test w kierunku HIV).
Kampania została przygotowana w oparciu o wyniki badań społecznych dotyczących wiedzy na temat HIV/AIDS w naszym kraju oraz informacje przekazane przez konsultantów z Poradni Internetowej HIV/AIDS oraz z Telefonu Zaufania HIV/ AIDS.
Podstawowy cel kampanii to podniesienie poziomu wiedzy, odczarowanie mitów i przybliżenie faktów na temat wirusa HIV, choroby AIDS oraz innych STIs:
NIE ma ryzyka zakażenia HIV podczas pływania w basenie.
NIE ma ryzyka zakażenia HIV drogą kropelkową, np. przez kaszel lub kichanie.
NIE ma ryzyka zakażenia HIV ani przez ukąszenie, ani przez rozgniecenie na sobie, ani nawet przez połknięcie komara.
HIV przenosi się głównie podczas niezabezpieczonych kontaktów seksualnych.
Do zakażenia kiłą, rzeżączką, HPV i innymi STIs dochodzi w podobny sposób jak do zakażenia HIV.
Aby zadbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych, szczególnie w sytuacji podejmowania ryzykownych zachowań, wskazane jest wykonanie testu w kierunku HIV. Wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV i innych STIs. Test na HIV - bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania - można wykonać w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) https://aids.gov.pl/pkd
Rzetelne informacje, dotyczące miejsc, gdzie można uzyskać fachową wiedzę i pomoc w temacie HIV/AIDS oraz innych STIs: na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl w Poradni Internetowej HIV/AIDS: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w bezpłatnym Telefonie Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448.