Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym - jak to działa? czy warto je wykupić?

Czym jest ubezpieczenie OC? Ubezpieczenie samochodu to nie jedyna forma ubezpieczenia tego typu, choć jako obowiązkowe dla posiadaczy pojazdów mechanicznych jest wykupywane w Polsce najczęściej. A co z ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym? Czy warto je wykupić? 

Ubezpieczenie OC - co to jest?

Ubezpieczenie OC to inaczej ub. odpowiedzialności cywilnej. Jego wykupienie zapewnia nam ochronę w sytuacji, gdy kogoś przypadkiem skrzywdzimy, na przykład w wypadku drogowym z udziałem pojazdów mechanicznych. Właśnie ubezpieczenie samochodu jest najczęściej wykupywanym w Polsce ubezpieczeniem OC, ponieważ jest ono obowiązkowe. Polacy wykupują zazwyczaj ubezpieczenia z przymusu, a nie z chęci zabezpieczenia się na nieprzyjemne sytuacje. Rzadko też myślą o czarnych scenariuszach takich jak śmierć, która może przyczynić się do postawienia bliskich w bardzo trudnej sytuacji finansowej. 

Naszą rodzinę chroni ubezpieczenie na życie, które zapewnia, że otrzyma ona dość dużą kwotę pieniędzy w razie naszej niespodziewanej śmierci. Innym rodzajem ubezpieczenia, które warto wykupić, jest ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), dzięki którym otrzymamy pewną kwotę pieniędzy w sytuacjach takich, jak oparzenia czy otrzymane rany. Coraz popularniejsze staje się też ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które chroni od szkód wyrządzonych zarówno osobom, jak i przedmiotom. 

http://ubezpieczenie24.org/oc-zyciu-prywatnym-moze-skorzystac/

Od jakich sytuacji chronią nas ubezpieczenia OC w życiu prywatnym?

Wykup ubezpieczenia OC w życiu prywatnym sprawia, że jesteśmy chronieni przed wieloma sytuacjami które zdarzyły się bez naszej intencji. Zakres ubezpieczenia OC dotyczy m.in. następujących scenariuszy:

  • ktoś przechodzi obok naszego domu, pies wyskakuje zza furtki i boleśnie gryzie go w nogę, 
  • jedziemy na rowerze i potrącimy przechodnia, w wyniku czego złamie on nogę, 
  • będąc w hotelu przypadkowo zniszczymy stół lub zabytkowe krzesło, 
  • nasze dziecko bawi się na podwórku piłką i w wyniku nieuwagi wybija okno sąsiada, 
  • ktoś przechodzi obok naszego domu w śnieżny dzień, wywraca się na lodzie obok naszej posesji i skręca kostkę. 

Jak widać zakres szkód, od których chroni nas ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, jest bardzo szeroki i różnorodny. Dotyczy przeróżnych sytuacji, które naprawdę ciężko przewidzieć i które mogą zdarzyć się właściwie w każdej chwili, nie tylko podczas wakacji czy specjalnych okazji. Z tego powodu zakup ubezpieczenia OC w życiu prywatnym jest niezwykle zalecany.

A kiedy OC w życiu prywatnym nie zadziała? 

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj ubezpieczenia dotyczy życia prywatnego, dlatego nie może ono być wykorzystywane w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Lista wyłączeń obejmuje też m.in. użycie materiałów wybuchowych czy broni palnej, hodowania agresywnych, niebezpiecznych i egzotycznych zwierząt czy sytuacji, w której ubezpieczony działał pod wpływem alkoholu bądź innych używek.

Zastanawiasz się nad wykupem OC online? Sprawdź kalkulator ubezpieczeń OC na ubezpieczenie24.pl. Kalkulator OC pozwoli Ci jednym kliknięciem wybrać swoje ubezpieczenie oc samochodu czy ubezpieczenie assistance, a także zawrzesz umowę ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. 

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym - dla kogo? 

Warto wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym jako część większego pakietu, takiego jak np. ubezpieczenie mieszkania czy ubezpieczenia na wakacje. W ten sposób otrzymujemy kompleksową ochronę, a dopłata do takiego pakietu będzie niewielka w skali miesięcznej raty. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują też OC w życiu prywatnym w wersji podstawowej, jako oddzielny pakiet. 

O tego typu ubezpieczeniu powinien pomyśleć każdy, kto jest szczególnie narażony na zdarzenia losowe. Dotyczy to więc rodziców, którzy mają małe dzieci, lub też właścicieli dużych psów. Także ci, którzy prowadzą aktywny tryb życia, często jeżdżą na rowerze w mieście lub uprawiają niebezpieczne sporty powinni rozważyć tę opcję. Jak wspomniano powyżej, tak naprawdę nikt nie jest w stanie przewidzieć różnych sytuacji życiowych i z tego powodu OC w życiu prywatnym właściwie skierowane jest do wszystkich osób, które nie chcą płacić osobom trzecim za ewentualne powstałe szkody.