Rodzaje alkomatów, czyli jaki alkomat wybrać?

Samodzielne określenie trzeźwości na podstawie wcześniejszych doświadczeń i samopoczucia jest bardzo trudne, a podejmowanie takich prób może nieść za sobą poważne konsekwencje, dlatego coraz więcej osób kupuje alkomat, który zapewnia rzetelny pomiar, umożliwiając kierowcom podejmowanie świadomych decyzji o rezygnacji z prowadzenia pojazdu aż do całkowitego wytrzeźwienia. Jakie są rodzaje alkomatów?

Alkomaty elektrochemiczne

Stosowane są przez policję i do użytku osobistego. Pomiary są miarodajne i dokładne, a czynniki inne niż alkohol nie wpływają na wykonywany pomiar. Nie ma więc znaczenia czy i co się wcześniej jadło, palenie papierosów, ani czas od ostatniego drinka. Dodatkowo alkomat elektrochemiczny nie wymaga tak częstych kalibracji, jak alkomaty półprzewodnikowe. Najlepszym dowodem na to, że warto w nie inwestować jest ich wykorzystanie przez profesjonalistów. To doskonały wybór dla wszystkich, którzy chcą mieć pewność prawidłowości uzyskanych wyników.

Alkomaty półprzewodnikowe

Alkomaty półprzewodnikowe cieszą się największą popularnością wśród klientów indywidualnych. Wynika to z faktu, że są wystarczająco dobre, a jednocześnie tanie. Wykonywane pomiary są miarodajne, o ile przestrzega się podstawowych zasad użytkowania alkomatu. Trzeba więc pamiętać, aby:

  • dokonywać okresowej kalibracji urządzenia;
  • nie dmuchać w urządzenie w ciągu 30 minut od wypicia alkoholu;
  • nie przeprowadzać testu szybciej niż 20 minut od zakończenia posiłku i ostatniego papierosa;
  • prawidłowo przechowywać alkomat: ciemne, suche pomieszczenie.

Należy jednak pamiętać, że nie są to alkomaty profesjonalne, a ich pomiar może znacznie odbiegać od tego uzyskanego na alkomacie policyjnym. Do domowego użytku i określenia, czy można już prowadzić auto, powinny jednak wystarczyć, zwłaszcza jeśli przeprowadzi się 2 pomiary co 15 minut i porówna wyniki.

Alkomaty spektrofotometryczne

To alkomaty dowodowe, które wykorzystywane są jedynie przez profesjonalistów. Urządzenia są stacjonarne i stosuje się je na komisariatach policji, w sądach i w szpitalach. Pozwalają na uzyskanie bardzo dokładnego wyniku i nic nie zakłóca pomiaru. Dodatkowo nie wymagają one kalibracji.Niezależnie, czy zdecydujemy się na alkomat półprzewodnikowy, czy elektrochemiczny, warto pamiętać, że na rynku jest tak bogaty wybór urządzeń, że można znaleźć w każdej grupie zarówno tańsze, jak i droższe modele. Zazwyczaj te droższe urządzenia posiadają dodatkowe funkcje jak np. „zegar”, który odlicza ile czasu pozostało do pełnego wytrzeźwienia, czy możliwość wydruku wyniku testu.