Zawód: asystentka. Na czym polega i ile można zarobić?

Zawód asystentki bądź asystenta bardzo się zmienił na przestrzeni ostatnich lat. Dawniej asystentka zajmowała się tym, czym każdy pracownik biurowy. Jednak dzisiaj osoba na tym stanowisku jest prawą ręką prezesa lub całego zarządu. Różnorodny zakres obowiązków i znaczna elastyczność to to czym charakteryzuje się praca asystentka. Katowice dają możliwość znalezienia zatrudnienia w tym charakterze zarówno w średnich, jak i dużych firmach. Czym dokładnie zajmuje się asystentka, jakie musi mieć kwalifikacje i ile może zarobić?

Czym zajmuje się asystentka?

Asystentka zajmuje się wszystkim tym, co zostanie zlecone przez przełożonego, a charakter obowiązków może być bardzo różny w zależności od tego, komu pracownik ma pomagać w codziennej pracy od charakteru firmy. Zazwyczaj do obowiązków asystentki należy:

  • opieka nad właściwymi obiegiem informacji i dokumentów;
  • prowadzenie kalendarza, umawianie spotkań, rezerwacja sal konferencyjnych, hoteli itp.;
  • zarządzanie mailami;
  • redagowanie i przygotowywanie pism;
  • przygotowywanie raportów, analiz i sprawozdań;
  • kontakty z kontrahentami.

Kwalifikacje asystentki

Asystentka powinna charakteryzować się wysoką kulturą osobistą, dużą elastycznością i umiejętnością pracy pod presją czasu i w przypadku nieprzewidzianych okoliczności. Dodatkowo asystentka musi być bardzo dobrze zorganizowana i sumienna – brak umówionego spotkania, czy pomylenie dat może mieć fatalne skutki dla całej firmy. Asystentka powinna mieć wykształcenie wyższe lub doświadczenie na podobnym stanowisku. Często niezbędna jest również dobra znajomość języka angielskiego lub innego języka obcego. Wymagania wobec asystentki w dużej mierze zależą od tego, czy jest to stanowisko samodzielne np. asystentka prezesa, czy też praca w grupie np. asystentka kadry kierowniczej. Często bowiem, firmy zatrudniają kilku asystentów, wśród których również panuje hierarchia i zazwyczaj asystentka prezesa lub zarządu jest najważniejsza.

Zarobki asystentki

Wysokość miesięcznego wynagrodzenia uzależniona jest od wielkości firmy, wymaganych kwalifikacji i rodzaju stanowiska. Asystentka prezesa dużej firmy zarobi dużo więcej niż asystentka dyrektora małego przedsiębiorstwa, ale i zakres obowiązków będzie większy. Większość asystentek zarabia od 3800 do 5000 złotych brutto, ale zdarzają się też takie firmy, które płacą poniżej lub dużo powyżej tego przedziału. Na pewno, jeśli jest to pierwsza praca, to nie ma co liczyć na wysokie zarobki, ale może to być dobry początek, który pozwoli na zdobycie doświadczenia i otwarcie perspektyw pracy w większych firmach.