Nowych barw nabrał plac zabaw przy ul. Huta Julia w Bobrku, gdzie w ramach prac społecznie użytecznych uczestnicy programu zadbali o huśtawki, zjeżdżalnię i karuzelę.

Prace remontowe trwały około 2 tygodni, a zakres prac obejmował m.in. uprzątniecie najbliższego obejścia placu zabaw, odrestaurowanie i odmalowanie huśtawek, koników, zjeżdżalni i karuzeli. Wśród wykonujących prace adaptacyjne na placu zabaw znaleźli się także mieszkańcy Bobrka, którzy na co dzień uczestniczą w pracach społecznie użytecznych.

- Był to dla nich swoistego rodzaju poligon doświadczalny, gdyż mogli nie tylko sprawdzić swoje umiejętności nabyte podczas projektu, ale też zintegrować się z miejscem, w którym żyją i poczuć satysfakcję, że zrobili coś dobrego dla swojej dzielnicy - mówi Barbara Ender, kierownik Klubu Integracji Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

- Mamy nadzieję, że wysiłek włożony w odnowienie placu zabaw będzie doceniony przez społeczność lokalną, a odświeżony plac zabaw będzie dobrze służył najmłodszym mieszkańcom - dodaje Barbara Ender.

Odnowiona zjeżdżalnia na placu zabaw

Pierwszy krok do zatrudnienia

Ponad 360 tys. zł przeznaczy w tym roku Bytom na program Prace Społecznie Użyteczne. Program realizowany jest w od 2008 roku i cieszy się sporym zainteresowaniem zarówno pracodawców, jak i osób poszukujących pracy.

- Daje on szanse zarówno ludziom, którzy od wielu lat pozostają bez zatrudnienia, jak i pracodawcom, którzy przed podpisaniem umowy często woleliby sprawdzić kandydata, nawet na stanowiskach niewymagających dużych kwalifikacji. W tym roku z programie bierze udział 100 osób - mówi Barbara Ender.

Kto może skorzystać z programu?

Z programu mogą korzystać osoby długotrwale bezrobotne, zagrożone wykluczeniem społecznym, bez prawa do zasiłku, które są klientami MOPR-u. Uczestnicy programu kierowani są do pracy w jednostkach budżetowych i organizacjach pozarządowych zajmujących się pomocą społeczną i charytatywną.

Są to bardzo zróżnicowane oferty: od pomocy kuchennej przez malarza pokojowego, konserwatora, portiera po pomoc biurową. To ważne, bo osoby długotrwale bezrobotne mają często problemy z pokonaniem bariery psychicznej, są pełne obaw o własne możliwości.

Dzięki Pracom Społecznie Użytecznym mają szansę wyjść z domu, pokazać się z jak najlepszej strony. Trzeba też podkreślić, że otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie.