Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Udany projekt łazienki – doradza projektant wnętrz z Krakowa

O tym jak ważna jest łazienka w każdym domu nie trzeba nikogo przekonywać. Pomieszczenie to musi być funkcjonalne, a jednocześnie umożliwiać nam relaks po ciężkim dniu. O ile zaprojektowanie dużej łazienki nie stanowi dla większości osób większego problemu, o tyle mała łazienka to wyzwanie, z którym nie zawsze radzą sobie nawet projektanci wnętrz. (pełna aranżacja łazienki)

Mała łazienka wcale nie musi być problemem

Ogromna część społeczeństwa nie ma szczęścia posiadania dużej, wygodnej łazienki. Mieszkańcy bloków często do dyspozycji mają jedynie niewielkie pomieszczenie, które (zwłaszcza w blokach z wielkiej płyty) często jest niewymiarowe. Projektant wnętrz z Krakowa przekonuje, że nawet w bardzo trudnych przypadkach można znaleźć zadowalające rozwiązanie. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że w małej, niewymiarowej łazience liczy się każdy centymetr. W żadnym wypadku nie należy kupować mebli i sprzętów, bez uprzedniego wymierzenia pomieszczenia.

Jeżeli jesteśmy posiadaczami małej łazienki nie musimy stawać przed dylematem – wanna czy prysznic. Zazwyczaj jedynym słusznym wyborem jest prysznic, który zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. W mniejszych łazienkach najlepiej będą prezentowały się kabiny prysznicowe posiadające przezroczyste drzwi i ścianki (da nam to wrażenie większej przestrzeni). Mała powierzchnia sprawia, że musimy zdecydować się na wąską umywalkę, a także zrezygnować z takich udogodnień jak bidet. Zdecydowanie warto jest pomyśleć o pralce ładowanej od góry (takie urządzenia są wyższe i węższe, co pozwoli nam na zaoszczędzenie dodatkowej powierzchni).

W przypadku mebli łazienkowych dobrze jest stawiać na modele węższe, a jednocześnie wyższe (możemy bez przeszkód zagospodarować ścianę w łazience aż pod sam sufit). Rzeczy, z których korzystamy na co dzień powinny znaleźć się pośrodku, natomiast te, które są nam potrzebne jedynie okazjonalnie – na wyższych półkach).

Posiadacze łazienek niewymiarowych nie powinni rezygnować z zagospodarowania całej przestrzeni – rozwiązaniem w ich sytuacji są meble projektowane na wymiar. Są wprawdzie droższe niż standardowe modele dostępne w sklepach meblowych, jednak efekt jaki dzięki nim uzyskamy wart jest swojej ceny.

Praktyczne ogrzewanie łazienkowe

Ogrzewanie jest ważne w każdej łazience. Zapobiega ono nadmiernej wilgotności, pojawianiu się pleśni. W niewielkich łazienkach znakomicie sprawdzi się grzejnik węższy i wyższy. Zdaniem projektanta wnętrz z Krakowa dobrym wyborem są grzejniki elektryczne, gdyż można z nich korzystać poza sezonem grzewczym. Grzejnik może jednocześnie pełnić funkcję wieszaka na ręczniki.

Projektant wnętrz z Krakowa: w małej łazience stawiamy na jasne kolory

Jasne kolory optycznie powiększają wnętrze. Pomalowanie ścian na biało lub zastosowanie jasnych płytek ceramicznych sprawi, że łazienka będzie wydawała się bardziej przestronna. Jeżeli nie przepadamy za bielą, możemy zdecydować się na beże, czy odcienie szarości.

Rola oświetlenia

Małe łazienki w blokach są pozbawione dostępu do okna. O każdej porze jest w nich ciemno. Z tego względu niesamowicie ważny jest wybór odpowiedniego oświetlenia. W łazienkach dobrze sprawdzi się nowoczesne oświetlenie LED, ewentualnie halogenu o regulowanym natężeniu światła. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie więcej niż jednego źródła światła.

Aranżacja łazienki – o czym jeszcze warto pamiętać

Część projektantów wnętrz jest zdania, że idealnym sposobem na optyczne powiększenie małej łazienki jest zamontowanie w niej dużego lustra. Efekt taki niewątpliwie uzyskamy, jednak zastanówmy się, czy jesteśmy gotowi na częste mycie lustra (z pewnością nie wszystkim przypadnie to do gustu). Pamiętajmy, że łazienka wydaje się mniejsza, gdy jest zagracona. Wszystkie kosmetyki i inne przedmioty, z których korzystamy podczas codziennej toalety powinny znajdować się w zamykanych szafkach. W sytuacji, gdy brakuje nam miejsca w łazience – możemy zabudować ściany. Dodatkowe półki można umieścić między innymi nad pralką.