Jak łatwo wypowiedzieć umowę OC? Poradnik

Wypowiedzenie OC może mieć różne podłoże, najczęściej związane ze znalezieniem konkurencyjnej oferty lub faktem, że nie chce się kontynuować ubezpieczenia przejętego po poprzednim właścicielu. Sama procedura jest naprawdę prosta i nie wymaga wiele wysiłku. Należy jednak mieć na uwadze kilka kwestii, żeby wszystko przeszło sprawnie i bez żadnych wątpliwości.

Co musi się znaleźć na wypowiedzeniu umowy OC?

Kluczowym aspektem jest uwzględnienie wszystkich wymaganych danych, bez czego wypowiedzenie może zostać uznane za nieważne. Najlepiej uwzględnić jest nazwę i adres ubezpieczyciela, a absolutnie konieczne jest podanie imienia i nazwiska oraz adresu właściciela pojazdu (jeśli są współwłaściciele to obowiązkowo również takich osób). 

Następnie podaje się markę samochodu i model auta, a także numer rejestracyjny pojazdu oraz numer polisy ubezpieczeniowej. W wypowiedzeniu zamieszcza się również odpowiednią podstawę prawną, a wreszcie warunkiem ważności dokumentu jest złożenie odręcznego podpisu właściciela (lub ewentualnie wszystkich właścicieli, jeżeli jest ich więcej niż jeden). Więcej informacji szukaj na stronie wypowiadamoc.pl

Jaką podać podstawę prawną wypowiedzenia OC?

W wypowiedzeniu podaje się wspomnianą podstawę prawną, opierając się o zapisy ustawy z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Zależnie od okoliczności należy powołać się na odpowiedni fragment. 

Przy zakupie samochodu z polisą po poprzednim właścicielu będzie to artykuł 31, jeśli kończy się umowa zawarta w poprzednim roku, będzie to artykuł 28, a w przypadku podwójnego OC, artykuł 28a. Warto mieć na uwadze, że przy całkowitej utracie pojazdu (w związku z np. sprzedażą, kradzieżą czy wystąpieniem szkody całkowitej), wystarczy, że właściciel przedstawi ubezpieczycielowi dowód zaistnienia takiej sytuacji i nie trzeba wtedy składać samego wypowiedzenia.

Jak przekazać wypowiedzenie?

Skuteczne wypowiedzenie OC może być uwarunkowane dotrzymaniem odpowiedniego terminu. Przy ubezpieczeniu po poprzednim właścicielu można wypowiedzieć umowę w dowolnej chwili, przy podwójnym OC powinno się to zrobić jak najszybciej, a przy polisie kupionej w zeszłym roku – najpóźniej na dzień przed końcem jej obowiązywania, gdyż w przeciwnym razie będzie przedłużona automatycznie. 

Sama forma złożenia wypowiedzenia może być różna i zależy również od tego, co dopuszcza dana firma. Standardowe rozwiązania to tradycyjna poczta, faks lub przekazanie wypowiedzenia agentowi ubezpieczeniowemu. 

Poszczególne towarzystwa mogą jednak dopuszczać formę poczty elektronicznej (e-mail), ewentualnego e-konta czy nawet opcję telefoniczną (w tym przypadku często jest jednak wymagane pisemne potwierdzenie).

Co jest wymagane do wypowiedzenia polisy?

Niezależnie od tego, czy chcesz wypowiedzieć polisę w okresie, który pozwala Ci na odstąpienie od umowy, czy też poza nim, musisz wykonać następujące kroki:

  1. Skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową – możesz to zrobić telefoniczne lub osobiście. Dzięki temu dowiesz się, jakie procedury obowiązują w danym przedsiębiorstwie.
  2. Złóż na piśmie oficjalne oświadczenie wypowiedzenia polisy – największą pewność tego, że firma otrzyma Twoje pismo, jest wysłanie listu zarówno drogą elektroniczną, jak i tradycyjną. 
  3. Poczekaj na decyzję ubezpieczyciela – w zależności od firmy ma ona obowiązek dać Ci odpowiedź w przeciągu 7-30 dni. Zanim nie otrzymasz potwierdzenia polisa nadal funkcjonuje, dlatego jesteś zobowiązany płacić składki (chyba że w umowie zatwierdzono inaczej).