Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Mieszkanie czy dom – co opłaca się kupić w Gliwicach?

Położone w województwie śląskim Gliwice zajmują 19. miejsce na liście największych miast w Polsce. Myślisz o przeprowadzce do Gliwic i zakupie nieruchomości? Zobacz, czy swoją uwagę powinieneś skoncentrować na poszukiwaniu mieszkania, czy domu.

Ile trzeba zapłacić za dom jednorodzinny w Gliwicach?

Według popularnej opinii domy zapewniają większą prywatność oraz przestrzeń do życia – wspomnieć wystarczy o ogrodzie czy tarasie, z którego można korzystać latem. Dodatkowym atutem tych nieruchomości jest lokalizacja – często z dala od miejskiego zgiełku.

Zainteresowanie domami wzrosło z uwagi na pandemię COVID-19. Z uwagi na konieczność zachowania społecznego dystansu dom z ogrodem stał się atrakcyjną opcją, która umożliwia spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Jeżeli również zauważasz zalety budownictwa jednorodzinnego, to możesz zastanawiać się, ile kosztują domy w Gliwicach. Szczegółową analizę cen transakcyjnych domów przygotował PKO Bank Polski w raporcie „Nieruchomości mieszkaniowe. Analizy nieruchomości”. Z opracowania wynika, że ceny te rosną z roku na rok. W ostatnich latach ceny transakcyjne domów w powiecie gliwickim kształtowały się następująco:

  • 2015 r. – 2421 zł za mkw.
  • 2016 r. – 2745 zł za mkw.
  • 2017 r. – 3209 zł za mkw.
  • 2018 r. – 3274 zł za mkw.
  • 2019 r. – 3388 zł za mkw.
  • 2020 r. – 3543 zł za mkw.

Mimo że trend jest wzrostowy, to ceny domów w Gliwicach wciąż pozostają atrakcyjne. Więcej za dom jednorodzinny trzeba zapłacić w powiatach m.in. będzińskim, mikołowskim, bielskim oraz w Katowicach.

Czy w Gliwicach opłaca się kupić mieszkanie?

Alternatywą dla domu jednorodzinnego jest mieszkanie. Rozważasz zakup takiej nieruchomości? Lokale mieszkalne – podobnie jak domy – mają zalety i wady. Do głównych atutów mieszkania zalicza się:

  • Szeroki wybór lokali w standardzie podstawowym i podwyższonym. Dzięki temu możesz wybrać mieszkanie, które będzie spełniać Twoje oczekiwania.
  • Dostęp do infrastruktury społecznej. Zwłaszcza wokół starszych osiedli funkcjonują sklepy, punkty usługowe, gabinety lekarskie, przedszkola i szkoły.
  • Komfort użytkowania. Jako mieszkaniec bloku, nie będziesz musiał martwić się m.in. o remont elewacji, dachu czy serwis kotła CO.

Gliwicki rynek mieszkań wciąż się rozrasta – deweloperzy są w mieście bardzo aktywni. Jak wynika z danych PKO Banku Polskiego, w 2020 r. do użytku oddano 1267 mieszkań. W połączeniu z bogatym rynkiem wtórnym zapewnia to, że znajdziesz lokal, który będzie miał pożądany przez Ciebie metraż i układ pomieszczeń.

Co kupić, przeprowadzając się do Gliwic – dom czy mieszkanie?

Odpowiedź na to pytanie powinna być uzależniona wyłącznie od Twoich potrzeb. Jeżeli na wybór nieruchomości nie patrzysz jedynie przez pryzmat własnego komfortu, ale istotne są dla Ciebie również kwestie finansowe, to w przeliczeniu na mkw. utrzymanie domu jest tańsze. Dodatkowo sporo pieniędzy możesz zaoszczędzić, jeżeli bieżące naprawy będziesz wykonywać we własnym zakresie.

Jesteś aktywny zawodowo i zakupioną nieruchomość będziesz traktował w kategorii noclegu? W tej sytuacji lepszym wyborem okaże się mieszkanie. Masz rodzinę, która potrzebuje spokoju? Po pracy chciałbyś zajmować się ogrodem? Dom jednorodzinny zapewni przestrzeń do odpoczynku i rozwoju hobby zarówno Tobie, jak i Twoim najbliższym.

Materiał przygotowany przez portal Gethome.pl