Wilgoć w mieszkaniu – jak się jej pozbyć?

Zawilgocenie mieszkania to problem, z którym zmaga się wiele osób. Powoduje ono nieestetyczne wykwity pleśni i grzyba na ścianach. Ale może również zagrażać zdrowiu, ponieważ wywołuje m.in. alergię czy astmę.

Powody gromadzenia się wilgoci w mieszkaniu mogą być bardzo różne. Na wiele z nich niestety nie mamy wpływu. To wadliwa izolacja, przeciekające rynny i dach, nieszczelna instalacja wodno-kanalizacyjna. W takim przypadku pomóc może tylko remont. Ale są również takie przyczyny, z którymi możemy uporać się sami, niewielkim nakładem sił i środków. Oto kilka prostych trików, dzięki którym nasze mieszkanie będzie suchsze a ze ścian znikną brzydkie plamy i zacieki. Pozbędziemy się również wyjątkowo nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. Prawidłowa wilgotność w mieszkaniu powinna wynosić około 50%. Można ją mierzyć przy pomocy specjalnych urządzeń, dostępnych w sklepach budowlanych oraz z wyposażeniem wnętrz – tzw. wilgotnościomierzy.

Pozbycie się pleśni i grzyba

Walkę z wilgocią w mieszkaniu należy zacząć od pozbycia się ze ścian i sufitów pleśni i grzybów. W tym celu należy umyć zainfekowane miejsca specjalnym płynem, który je zniszczy. Wybierajmy takie, które nie są toksyczne. Niewykluczone, że czynność mycia trzeba będzie powtarzać kilka razy. Gdy ściany wyschną, można je dodatkowo pokryć specjalną farbą. Teraz pozostaje tylko pozbyć się przyczyny zawilgocenia, aby pleśń i grzyb nie powróciły. Warto też kupić domowe pochłaniacze wilgoci.

Sprawna wentylacja

Częstą przyczyną gromadzenia się wody na ścianach i suficie jest wadliwa wentylacja. Dotyczy to zwłaszcza kuchni i łazienki, które są najbardziej narażone na parowanie wody. Walcząc z pleśnią i grzybem, sprawdźmy na początek, czy na pewno kratki wentylacyjne w mieszkaniu są drożne. Powinno się je czyścić profilaktycznie co kilka tygodni. W kuchni pomocny dla utrzymania prawidłowej wentylacji może być też okap kuchenny, który podczas gotowania pochłania parę unoszącą się z garnków. W pokojach w większości mieszkań nie ma kratek, ponieważ te pomieszczenia nie mają osobnych kanałów wentylacyjnych. Prawidłowy przepływ powietrza uzyskujemy dzięki odpowiednio podciętym drzwiom od dołu – szpara między podłogą i brzegiem drzwi powinna wynosić około 1 cm. W drzwiach do łazienki powinny być montowane dodatkowe kratki w dolnej części.

Jakie okna zapewnią idealną wilgotność w mieszkaniu?

Osoby posiadające nieruchomości w Sosnowcu szuka okien do lokali, wybiera te najbardziej szczelne. Dzięki temu we wnętrzu jest ciepło i cicho. Niektóre okna izolują powietrze z zewnątrz nawet w 100%! Dotyczy to zwłaszcza okien plastikowych. Tymczasem jest to błąd. Całkowita izolacja pomieszczeń jest niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ pozbawia nas dostępu świeżego powietrza. Rozwiązaniem są tzw. nawiewniki okienne. W nowszych oknach montowane są one fabrycznie. W starszych można zamontować je samodzielnie lub zlecić to fachowcom. Na rynku są dostępne różne rodzaje nawiewników: higroskopijne regulowane automatycznie w zależności od wilgotności, ciśnieniowe z przepustowością zmieniającą się zależnie od ciśnienia, sterowane ręcznie czyli wymagające naszej ingerencji. Najnowsze modele są dodatkowo wyposażone w filtry antysmogowe oraz antyalergiczne.

Wilgoć w mieszkaniu to naprawdę duży problem i dyskomfort. Na szczęście można się z nią uporać domowymi sposobami.

Materiał opracowany przez eksperta portalu GetHome.pl.