Kupując biżuterię musimy zwracać uwagę nie tylko na jej efektowny wygląd, ale również na rozmiar. Dotyczy to szczególnie dodatków takich jak naszyjniki i bransoletki. Gdy wybierzemy źle, możliwe jest, że nie będziemy w stanie nawet założyć biżuterii, w najlepszym przypadku będziemy wyglądać w niej groteskowo. Jak wybrać rozmiar naszyjników i bransoletek? Podpowiada Manoki.pl

Problemy z wyborem rozmiaru biżuterii?

Jeżeli kupujemy biżuterię w sklepie stacjonarnym, zazwyczaj nie mamy większego problemu ze znalezieniem odpowiedniego rozmiaru – po prostu przymierzamy kilka dodatków różnej długości. Nieco trudniej jest, gdy decydujemy się na zakupy przez internet. Naszyjnik może doskonale prezentować się na zdjęciu, jednak czasem ciężko jest nam sobie wyobrazić jak będzie wyglądał na nas.

Rozmiar biżuterii – od czego zacząć?

Jeżeli chcemy wybrać biżuterię we właściwym rozmiarze, musimy zadać sobie pytanie dokąd ma ona sięgać. Dotyczy to szczególnie naszyjników. Niektóre modele powinny być przez cały czas widoczne, a więc dość krótkie. Część naszyjników musi być znacznie dłuższa. Jeżeli zależy nam na ukryciu naszyjnika pod ubraniem (co jest niekiedy konieczne w pracy), powinniśmy zdecydować się na model nieco dłuższy.

W przypadku, gdy nie posiadamy w domu własnej biżuterii, weźmy kawałek sznurka i przyłóżmy go do szyi na takiej długości jaką powinien mieć nasz naszyjnik. Następnie zmierzmy długość wykorzystanego sznurka. Na tej podstawie możemy szukać łańcuszków i naszyjników w  sklepach internetowych. Zdarza się, że nie jesteśmy w stanie znaleźć biżuterii w preferowanym przez nas rozmiarze. Na szczęście większość sklepów internetowych oferuje nam wykonanie biżuterii na zamówienie.

Rozmiar biżuterii – kiedy jest szczególnie ważny

Kiedy wybieramy rozmiar bransoletki musimy pamiętać o tym, że biżuteria ta nie może zsuwać się nam z dłoni. Jednocześnie w żadnym wypadku nie powinna nas uwierać. Idealną długość bransoletki możemy zmierzyć przy pomocy sznurka (tak jak robiliśmy to z naszyjnikiem).

Kiedy trudno jest nam znaleźć bransoletkę w odpowiednim rozmiarze, możemy poprosić o wykonanie jej na zamówienie. W przypadku niektórych rodzajów bransoletek możemy regulować rozmiar przy pomocy specjalnego łańcuszka. Dość uniwersalny rozmiar posiadają również otwarte bransoletki typu bangle (są one dość elastyczne, dlatego można dowolnie je odginać).

Biżuteria na prezent

Wybór optymalnego rozmiaru jest nieco trudniejszy, gdy kupujemy biżuterię na prezent. Większość ludzi ma problem ze stwierdzeniem „na oko” ile centymetrów powinien mieć łańcuszek dla innej osoby. Idealnie byłoby zmierzyć biżuterię osoby, którą zamierzamy obdarować (może być to również zegarek). Jeżeli jest to trudne, możemy wybrać naszyjnik lub bransoletkę posiadającą regulację długości (naszyjniki i bransoletki tego typu mają zazwyczaj dość długie łańcuszki umożliwiające regulację rozmiaru).

Jeżeli nie znajdziemy sposobu na sprawdzenie rozmiaru, a nie chcemy rezygnować z zakupu, wybierzmy biżuterię, która z dużym prawdopodobieństwem będzie nieco za długa i zaoferujmy jej skrócenie u jubilera.