Uprawa owoców w ogrodzie dla początkujących

Ogród to miejsce, które może cieszyć nie tylko nasze oczy, ale również podniebienie. A to wszystko za sprawą owoców. Krzewy owocowe do ogrodu można kupić w każdym dobrze wyposażonym sklepie ogrodniczym. O czym powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na posadzenie owoców w ogrodzie?

Owoce w ogrodzie – dlaczego warto je posadzić?

Samodzielnie wyhodowane owoce smakują najlepiej. Warto wspomnieć również o aspektach zdrowotnych. Gdy kupujemy owoce w sklepie, nigdy nie mamy pewności jaką drogę musiały przebyć, żeby znaleźć się w naszym domu. Współcześnie większość owoców dostępnych na polskim rynku pochodzi z upraw, gdzie stosowane są środki ochrony roślin (mogą one przyczynić się do alergii, a także wielu poważnych schorzeń u ludzi). Samodzielna uprawa to dla nas gwarancja, że spożywamy najlepszej jakości owoce. W przypadku sezonowych owoców ważne jest, żeby spożyć je jak najszybciej (najlepiej od razu po zerwaniu z krzaka) – mają wówczas najwięcej walorów odżywczych.

Z owoców zebranych w swoim ogrodzie możemy przygotować wyśmienite przetwory na zimę.

Wiele gatunków owoców posiada także walory ozdobne. Dzięki nim nasz ogród prezentuje się atrakcyjniej (krzewy owocowe można posadzić na przykład wśród kwiatów lub wykorzystać je w charakterze żywopłotu).

Sadzenie owoców w ogrodzie – najważniejsze informacje

Część osób rezygnuje z sadzenia owoców, gdyż wydaje im się, że wymagają one dużego ogrodu. Nie jest to prawdą. Jeżeli hodujemy owoce na własne potrzeby, możemy to zrobić nawet na niewielkiej powierzchni.

Jedną z najważniejszych zasad, o których trzeba pamiętać jest zapewnienie krzewom owocowym dostatecznej ilości słońca. Światło słoneczne jest niezbędne do wytworzenia słodkich, dorodnych owoców.

Każdy z nas chciałby cieszyć się świeżymi owocami przez jak najdłuższy czas. Jest to możliwe. Wystarczy, że będziemy wybierać owoce o różnym terminie kwitnienia i owocowania. Obecnie bez problemu kupimy krzewy owocowe wydające owoce latem, a także późną jesienią.

W przypadku, gdy owoce przeznaczone są tylko i wyłącznie na nasze potrzeby, lepiej jest unikać kupowania gatunków, które owocują w tym samym terminie. Wadą takiego rozwiązania jest zbyt duża ilość owoców, których nie będziemy w stanie zagospodarować.

Jakie krzewy owocowe nadają się do ogrodów?

Gatunków owoców, które możemy posadzić w swoim ogrodzie jest wiele. Możemy zdecydować się między innymi na aronię, agrest, maliny, jeżyny, porzeczki, cytryniec chiński, borówkę amerykańską, jagodę kamczacką, czarną malinę, malino-jeżynę, winorośl, poziomki, czy truskawki.

Zanim zdecydujemy się na konkretną roślinę, koniecznie zapoznajmy się z warunkami jej uprawy. Pamiętajmy, że w naszych ogrodach najlepiej sprawdzą się rośliny z Polski. Alternatywą są rośliny pochodzące z krajów o zbliżonym do naszego klimacie (na przykład Niemcy). Jeżeli chcemy posadzić owoce egzotyczne, musimy liczyć się z faktem, że będziemy musieli uprawiać je w warunkach szklarniowych (lub przenosić do domu, kiedy temperatury staną się dla nich zbyt niskie).

źródło: https://www.esklep.legutko.com.pl/