Zatrudnianie pracowników z Ukrainy, którzy do tej pory stanowili większość cudzoziemców w naszym kraju, pomału staje się nieopłacalne. Ich wygórowane wymagania finansowe i duża rotacja spawają, że nasi pracodawcy coraz częściej siły roboczej szukają na rynkach azjatyckich. Pracownicy z Azji są lojalni i rzetelni. A ponadto nasi przedsiębiorcy zatrudnią ich nowych zasadach, które są bardzo korzystne.
Jak wygląda sytuacja na polskim rynku pracy?
Wiele mówi się o tym, że Wietnam, Nepal i Indie to nowa „pracownicza Ukraina”. Nasi przedsiębiorcy zmuszeni są szukać pracowników na rynkach zagranicznych, także poza Europą. W naszym kraju coraz trudniej o dobrych fachowców, ponieważ wielu z nich wyjechało w poszukiwaniu lepszej płacy. Ponadto zmagamy się z niżem demograficznym skutkującym brakiem osób w wieku produkcyjnym. Obecna polityka również nie sprzyja „sile pracującej”, ponieważ liczne programy socjalne sprawiają, że po prostu coraz mniej ludzi chce pracować.
Nasi pracodawcy do tej pory radzili sobie, zatrudniając Ukraińców. Jednak od jakiegoś czasu stało się to coraz mniej opłacalne. Wygórowane wymagania finansowe naszych sąsiadów ze Wschodu oraz ich duża rotacja zniechęcają naszych pracodawców, którzy już nie chcą oferować im pracy. Rozwiązaniem krytycznej sytuacji na naszym rynku pracy, jest zatem pozyskanie pracowników z Azji. Spójrzmy jednak, jak wyglądają statystyki.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podaje, że w 2021 roku wydano 43 tysiące zezwoleń na pracę dla obywateli krajów azjatyckich. W samym 2020 roku wydano ich o 11 tysięcy mniej. Jak więc widać tendencja wzrostowa stale się utrzymuje. Wszystko jednak wskazuje na to, że kierunek, jaki obrali nasi pracodawcy, jest tym właściwym.
Pracownicy z Azji — nasi pracodawcy zatrudnią ich teraz szybciej
Korzystne zmiany dla naszych pracodawców weszły w życie 01.07.2018 roku. Co się zmieniło w dotychczasowym prawie, jeśli chodzi o zatrudnianie pracowników z Azji? Z testu rynku pracy zostało zwolnionych 197 zawodów w 20 profesjach. Dla Ciebie oznacza to, że nie musisz uzyskiwać od starosty informacji o braku możliwości zaspokojenia w kraju potrzeb kadrowych na podstawie rejestrów bezrobotnych i poszukujących pracy lub na podstawie negatywnego wyniku organizowanej dla Ciebie rekrutacji. W konsekwencji na cudzoziemca przybywającego do naszego kraju czekasz o 21 dni krócej. Oczywiście nie w każdym przypadku czas oczekiwania wygląda tak samo. Czasem konieczne jest, aby wyjaśnić informacje przekazane staroście lub wewnętrzne niespójności.
Zawody zwolnione z testu rynku pracy
Jakie zawody zostały zwolnione z testu rynku pracy? Głównie są to profesje, które należą do budownictwa, czyli:
- murarze,
- betoniarze,
- dekarze,
- ślusarze,
- inżynierowie,
- elektrycy,
- operatorzy sprzętu do robót ziemnych.
Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o branżę IT. Zwolnieni z testu rynku pracy zostali również:
- programiści aplikacji,
- projektanci aplikacji,
- administratorzy baz danych.
Naturalnie, wśród tych zawodów nie mogło zabraknąć lekarzy ze specjalizacją II stopnia, a także pielęgniarek. Na liście znaleźli się również kierowcy samochodów ciężarowych.
Dlaczego warto zatrudniać pracowników z Azji?
Pracownicy z Azji są sumienni, rzetelni i lojalni. W swoich rodzimych krajach czeka ich bezrobocie lub bardzo niskie wynagrodzenie. Przyjazd do naszego kraju jest więc dla nich szansą na lepsze życie i rozwój zawodowy. Najważniejsze jest jednak to, że wśród Azjatów jest wiele wykształconych osób, nie jesteś więc skazany na jedynie na pracowników niższego szczebla. Ogromną zaletą zatrudniania Azjatów jest także to, że kiedy podejmują pracę w Polsce, są oni przypisani do jednego pracodawcy. Nie ma więc mowy o rotacji, która niestety ma miejsce w przypadku Ukraińców. Jak więc widzisz, zyskujesz lojalnych, zmotywowanych i wykształconych pracowników.
Jeśli zastanawiasz się, jak pozyskać pracowników z Azji, podejmij współpracę z agencją pracy tymczasowej. Kandydatom do pracy zapewnia ona transport, zakwaterowanie oraz wsparcie w rodzimym języku. Nie przejmujesz się także formalnościami, ponieważ agencja bierze na siebie kwestie związane z urzędami oraz legalnością zatrudnienia.
Sprawdź naszą stronę https://www.dpworkers.pl/pracownicy-z-azji.html