Kolejne miejsce na kulturalnej mapie Bytomia otwarto wczoraj /26 lutego/ przy ul. Jagiellońskiej 24/1, gdzie zainstalował się Instytut Sztuki Młodej. Zadaniem fundacji będzie nie tylko upowszechnianie i wspieranie zadań w zakresie kultury, ale też pobudzanie i rozwijanie wrażliwości na szeroko pojętą sztukę.
- Szukałyśmy miejsca, w którym mogłybyśmy zajmować się działaniami artystycznymi. Bytom ze swoim potencjałem kulturowym był dla nas idealnym rozwiązaniem, podobnie jak lokalizacja w sąsiedztwie szkoły baletowej i muzycznej - mówi Janina Partyka Pojęta, prezeska Zarządu Fundacji Instytut Sztuki Młodej.
Fundacja będzie się zajmować między innymi upowszechnianiem oraz wspieraniem działań w zakresie kultury, sztuki, oświaty, prowadzeniem działań o charakterze dydaktycznym z zakresu Sztuki Młodej pobudzaniem i rozwijaniem wrażliwości estetycznej społeczeństwa.
Wernisaże, wystawy, pokazy
Propozycja fundacji skierowana jest dla twórców działających w różnych obszarach sztuki (malarstwo, fotografia, poezja, muzyka, taniec), którzy chcą pokazać światu swoje talenty.
- Instytut Sztuki Młodej jest właśnie tym miejscem do nawiązania kontaktu ze światem odbiorców, gdzie można miło spędzić czas w otoczeniu sztuki, gdzie e można przyjść, pogadać, wymienić się spostrzeżeniami - mówi Katarzyna Zachtej, wiceprezeska Zarządu Fundacji Instytut Sztuki Młodej.
Oferta skierowana jest również dla artystów, którzy stawiają pierwsze kroki na scenie twórczej, ale już na tym etapie są przekonani, że warto zainwestować we własny rozwój.
Na początek - malarstwo
Na pierwszą odsłonę Sztuki Młodej, zaprezentowane zostały prace malarskie Janiny Partyki -Pojętej, która swój dorobek malarski prezentowała na 36 autorskich wystawach na terenie całego kraju.
Za całokształt twórczości oraz działania na rzecz upowszechniania kultury i sztuki otrzymała wiele nagród i wyróżnień, wśród nich odznaczenie Zasłużony Dla Kultury Polskiej. Czynnie uczestniczy w plenerach malarskich, które także sama organizuje. Najczęściej maluje akrylem na płótnie, jednakże nie stroni od innych technik malarskich, takich jak np. akwarela, malowanie na szkle i porcelanie. Jej prace malarskie zdobią strony 12 wydanych autorskich tomików wierszy.
W ramach dnia otwartego swoje prace prezentowała także Katarzyna Zachtej, pochodząca z Górnego Śląska niezwykle aktywna artystka. Malarstwo pociągało ją od zawsze, lecz dopiero w 2017 roku postanowiła zupełnie oddać się swojej pasji.
Od tamtej pory namalowała ponad 200 obrazów, zorganizowała siedem własnych wystaw, wzięła udział w wielu wystawach zbiorowych, a także w licznych plenerach i konkursach. Intensywnie udziela się w mediach społecznościowych. Zdobyła kilka wyróżnień w międzynarodowych konkursach malarskich w USA i Wielkiej Brytanii. Obrazy artystki charakteryzują się oryginalną kolorystyką, najczęściej są to portrety oraz pejzaże. Malarka eksperymentuje z różnymi technikami, przeważnie jednak używa farb akrylowych i akwareli. Ponadto tworzy w technice kolażu.
Więcej informacji o Instytucie Sztuki Młodej na stronie: https://instytut-sztuki-mlodej.pl/