Pęcherzyk żółciowy to mały narząd pod wątrobą, o którym nikt nie pamięta, dopóki nie powoduje ogromnego bólu. Ten niewielkich rozmiarów narząd, będący magazynem dla żółci, wydziela ją do przewodu żółciowego, skąd trafia ona do jelit, ułatwiając trawienie tłuszczy. Jego dysfunkcja jest przyczyną dolegliwości bólowych, które nie przejdą niezauważone, dlatego warto zadbać o dobrą kondycję tego małego, choć znaczącego narządu. Czym jest zapalenie pęcherzyka żółciowego, jakie daje objawy i kiedy zgłosić się do lekarza – na te pytania odpowiadamy poniżej.
Co to jest pęcherzyk żółciowy?
Pęcherzyk żółciowy to narząd leżący pod prawym płatem wątroby, w prawym podżebrzu. Ten mały narząd o kształcie gruszki ma wymiary ok. 2-3 cm szerokości i ok. 6-7 cm długości. Jego główną funkcją jest magazynowanie żółci, wydzielanej przez wątrobę oraz wydzielanie jej do przewodu żółciowego. Stąd żółć trafia do przewodu pokarmowego, ułatwiając trawienie tłuszczów w jelicie cienkim.
Jakie są objawy chorób pęcherzyka żółciowego?
Dolegliwości bólowe
Dolegliwości bólowe, to najczęstsze wśród objawów chorób pęcherzyka żółciowego, które spowodowane są stanem zapalnym wywołanym przez kamicę żółciową. Nagły, ostry, przeszywający ból, pojawiający się w okolicy górnej, prawej części brzucha, rozprzestrzeniający się na lewą górną oraz prawą dolną część brzucha, może również wystąpić w środkowej części klatki piersiowej, gdzie może być mylony z zawałem serca. Ból często promieniuje do okolic: prawego barku, pod mostkiem, miedzy łopatkami. Zazwyczaj poprzedza go wysokotłuszczowy posiłek, choć nie zawsze. Ból może utrzymywać się od kilku minut do kilku godzin.
Nudności i wymioty
Objawy te również mogą sugerować atak pęcherzyka żółciowego. W szczególności utrzymujące się uporczywe nudności mogą naprowadzić diagnostę na problemy z pęcherzykiem, zwłaszcza, że w niektórych sytuacjach mogą występować jako samodzielny objaw, bez towarzyszącego bólu w charakterystycznych lokalizacjach.
Gorączka i dreszcze
Objawami towarzyszącymi bólowi, wymiotom czy nudnościom w zapaleniu pęcherzyka żółciowego mogą być gorączka i dreszcze. Wskazuje to na stan nagły, wymagający interwencji lekarskiej, dlatego należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Nieprawidłowa perystaltyka
Schorzenia pęcherzyka żółciowego mogą doprowadzać do przewlekłych problemów z trawieniem, częstych wzdęć, gazów, luźnych stolców czy męczących skurczów jelit.
Żółtaczka
Zażółcenie powłok skórnych oraz białek oka, w przypadku chorób pęcherzyka, wskazuje na obecność złogów w przewodach żółciowych, gdzie kamienie żółciowe blokują lub utrudniają fizjologiczny odpływ żółci do jelit. Brak żółci w przewodzie pokarmowym nie tylko utrudnia trawienie tłuszczów, ale także powoduje pojawienie się ciemnego moczu oraz odbarwionego, pastowatego stolca.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza lub szpitala?
Pojawienie się któregokolwiek z objawów, wskazujących na atak pęcherzyka żółciowego powinno skłonić pacjenta do udania się po profesjonalną pomoc. O ile w przypadku silnego, nagłego, przeszywającego bólu, utrzymującego się kilka godzin, towarzyszących wymiotów czy gorączki, pacjenci chętnie zgłaszają się do szpitala lub poradni, w celu uzyskania pomocy, to w przypadku długotrwałych nudności, które mogą występować bez pojawienia się bólu, chorzy łatwo bagatelizują objawy, przyjmując doraźnie środki i nie udają się do specjalisty. Może to być źródłem niebezpiecznych dla zdrowia powikłań, dlatego żadnego z wyżej wymienionych objawów nie należy lekceważyć.
Operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego
Cholecystektomia, bo taką nazwę nosi procedura usunięcia pęcherzyka żółciowego, to jedna z najczęściej wykonywanych operacji u dorosłych. Pęcherzyk to narząd ważny, ale nie jest niezbędny do życia, dlatego w przypadku jego dysfunkcji najlepszą metodą leczenia z wyboru jest jego usunięcie. Bez względu na wybraną metodę każda cholecystektomia wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.
Cholecystektomię przeprowadza się zazwyczaj z użyciem laparoskopu lub robota chirurgicznego. Operacja klasyczna, wiąże się z rozległym rozcięciem powłok brzusznych i jest obecnie wykonywana rzadko, tylko w szczególnych przypadkach, gdy niemożliwe jest usunięcie pęcherzyka metodami małoinwazyjnymi. Wycięcie pęcherzyka z użyciem laparoskopu lub robota chirurgicznego wymaga wykonania paru niewielkich nacięć w powłokach brzusznych, przez które wprowadza się urządzenia oraz kamerę endoskopową. Następne usuwa się chirurgicznie pęcherzyk żółciowy. Zabieg jest precyzyjny, trwa około godziny. Dzięki wykorzystaniu małoinwazyjnych metod pacjent ma wykonane kilka mniejszych nacięć zamiast jednego rozległego, co zmniejsza ryzyko zakażenia rany oraz przyczynia się do zmniejszenia poziomu bólu odczuwanego po operacji. Przez kilka dni po zabiegu pacjent musi utrzymywać ubogotłuszczową dietę, aby przyzwyczaić organizm do braku pęcherzyka. Pacjent wychodzi do domu następnego dnia po zabiegu usunięcia pęcherzyka. Całkowity powrót do codziennej sprawności zajmuje około dwóch tygodni, co w porównaniu do metody klasycznej (rekonwalescencja trwa od sześciu do ośmiu tygodni) jest znaczną korzyścią z przeprowadzenia zabiegu technikami małoinwazyjnymi.